
Zwolenniczki naturalnej pielęgnacji włosów coraz częściej zamiast kosmetyków wybierają łatwo dostępne produkty, które można znaleźć w niemal każdym sklepie spożywczym. Pozbawione konserwantów, sztucznych dodatków chemicznych i silnych detergentów stanowią świetne uzupełnienie codziennej rutyny pielęgnacyjnej, a przy tym nie są drogie. Wiele osób sięga po ocet jabłkowy – na włosy ten naturalny „kosmetyk” działa jak prawdziwa bomba witaminowa! Z powodzeniem można go też wykorzystać do pielęgnacji skóry głowy. Kiedy warto go wypróbować? Poznaj wspaniałe właściwości octu jabłkowego!
Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?
Popularny ocet jabłkowy to produkt powstający w wyniku fermentacji dojrzałych jabłek. Jego prozdrowotne właściwości znane były już w czasach starożytnych – nawet Hipokrates wiedział, że jego spożywanie bardzo dobrze wpływa na kondycję całego organizmu. Bywa też często stosowany zewnętrznie, pełniąc funkcję odżywiającego i regenerującego naturalnego kosmetyku pozbawionego szkodliwej chemii, która mogłaby wywoływać podrażnienia.
Za intensywne, lecznicze i pielęgnacyjne działanie octu jabłkowego na włosy i skórę odpowiadają mikro- i makroelementy, które zawiera:
- minerały (m.in. wapń, potas, żelazo, sód, magnez, fosfor, krzem, siarka, miedź);
- witaminy: przede wszystkim E, A, C i z grupy B, w tym biotyna;
- kwas mlekowy, jabłkowy, foliowy i octowy;
- bioflawonoidy, pektyny, enzymy, związki polifenolowe i aminokwasy;
- probiotyki.
Wszystkie te substancje są łatwo przyswajalne i zapewniają skórze oraz pasmom dogłębne odżywienie, wzmocnienie i regenerację, a przy tym mają bardzo silne właściwości antyoksydacyjne i przeciwstarzeniowe.
Ocet jabłkowy na włosy – działanie
Już nasze babcie stosowały ocet na włosy. Działanie kosmetyczne tego łatwo dostępnego produktu zostało potwierdzone naukowo wiele lat temu, dlatego wchodzi on w skład wielu wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji pasm i skalpu. Płukanie włosów wodą octem jabłkowym to niesamowicie prosty i skuteczny sposób na poprawienie kondycji kosmyków i skóry głowy. Jak dokładnie działa?
- Zakwasza włosy – domyka szczelnie łuski włosowe, dzięki czemu pasma stają się gładkie i lśniące, a przy tym dużo bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, zanieczyszczeń i wilgoci.
- Zmiękcza, uelastycznia i nabłyszcza pasma, nadaje im sprężystość, wzmacnia skręt fal i loków.
- Chroni włosy przed nadmiernym przetłuszczaniem się.
- Zapobiega blaknięciu koloru włosów farbowanych.
- Odżywia pasma, wspiera szybką regenerację i odbudowę ich zniszczonej struktury.
- Przywraca prawidłowe pH skalpu.
- Działa grzybobójczo i antybakteryjnie, dzięki czemu wspomaga kondycję skóry głowy i leczenie łupieżu.
Krótko mówiąc, ocet jabłkowy do włosów to produkt o niesamowicie kompleksowym działaniu. Warto jednak pamiętać, że jego zbyt częste stosowanie jest niewskazane – z zakwaszaniem łatwo przesadzić!
Kiedy zdecydować się na płukanie włosów wodą z octem jabłkowym?
Możesz sięgać po ocet jabłkowy na włosy zawsze wtedy, gdy brakuje im blasku, są szorstkie, słabe i potrzebują solidnej dawki składników odżywczych. To doskonały wybór dla osób o zniszczonych, łamliwych i kruchych pasmach uszkodzonych w wyniku działania szkodliwych czynników atmosferycznych lub stosowania zabiegów chemicznych takich jak farbowanie czy trwała ondulacja. Sprawdzi się zarówno w przypadku prostych włosów (przy regularnym stosowaniu pomoże uzyskać efekt tafli, zwłaszcza jeśli używasz również kosmetyków takich jak serum z olejkiem z czarnuszki), jak i kręconych czy falowanych (nada im kształt i sprężystość).
Jest łatwy w użyciu – najczęściej wykorzystuje się go w formie płukanki, wcierki do skóry głowy, mgiełki lub dodatku do innych preparatów. Uniwersalność sprawia, że to domowy kosmetyk dla każdego. Nie musisz przy tym martwić się charakterystycznym zapachem – bardzo szybko się ulatnia.
Domowa pielęgnacja włosów octem jabłkowym
Regularne płukanie włosów wodą z octem jabłkowym lub dodawanie go w niewielkiej ilości do odżywek i masek to skuteczny, a zarazem delikatny przepis na piękną fryzurę. Podczas jego stosowania należy jednak uzbroić się w cierpliwość – rezultaty pielęgnacji będą widoczne, ale dopiero po dłuższym czasie, jak w przypadku większości całkowicie naturalnych, domowych „kosmetyków”. Mimo to może sprawdzić się jako skuteczne uzupełnienie pielęgnacji długich włosów. To ciekawa propozycja dla osób ceniących sobie wegańskie, pozbawione chemii metody dbania o kosmyki.
Dodaj komentarz