
Długie włosy są nieco bardziej wymagające od krótkich – żeby wyglądały pięknie, muszą zachowywać doskonałą kondycję. Bywają też zdecydowanie bardziej podatne na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne, co znaczy że wymagają silniejszej regeneracji i skuteczniejszej ochrony. W takim razie, jak dbać o długie włosy na co dzień, żeby zachwycały wyglądem i były łatwe do ułożenia? Podpowiadamy! Przede wszystkim sprawdź, jak obciąć długie włosy, żeby się dobrze układały.
Włosy długie – pielęgnacja na co dzień
W przypadku długich włosów pielęgnacja przy użyciu odpowiednich kosmetyków jest absolutną podstawą. Świadomie dobrane preparaty do mycia, odżywiania, stylizacji i zabezpieczania to gwarancja mocnych, zdrowych pasm odpornych na uszkodzenia. Codzienna rutyna pielęgnacyjna nie może ograniczać się jedynie do używania drogeryjnego szamponu – jeśli długie włosy mają utrzymać odpowiednie nawilżenie, być mocne i odporne na łamanie się i działanie czynników atmosferycznych, musisz regularnie sięgać po:
- naturalne szampony bez SLS (o delikatnym działaniu oczyszczającym, nie przesuszające włosów),
- odżywki: zwykłe i bez spłukiwania (używanie tego kosmetyku to podstawa tego, jak dbać o długie włosy – działa on nawilżająco, odżywiająco, zabezpieczająco, ułatwia rozczesywanie),
- maski (o dogłębnym działaniu odżywiającym),
- sera i olejki ochronne (np. silikonowe, z filtrem UV i termoochronne).
Szampon zawierający wyłącznie łagodne surfaktanty i wysokiej jakości odżywka to obowiązkowy zestaw w czasie każdego mycia głowy. Maski można stosować rzadziej, w zależności od kondycji włosów – mają one bardzo intensywne działanie i stosowane zbyt często obciążą pasma. Z kolei olejki i sera ochronne warto stosować codziennie, nie tylko po myciu głowy – jeśli wybierzesz bezpieczne dla kosmyków preparaty, w których składzie występują wyłącznie naturalne składniki i lekkie, lotne silikony, możesz używać ich zawsze, kiedy włosy wymagają ochrony. Pamiętaj, że pielęgnacja długich włosów wymaga dobrania kosmetyków pod kątem stopnia porowatości pasm w taki sposób, aby pomogły im zachować równowagę PEH (czyli dostarczą im odpowiednią dawkę protein, emolientów i humektantów).
Mycie długich włosów – postaw na OMO!
Czy mycie długich włosów różni się od utrzymywania w czystości krótkich pasm? Nie, choć zdecydowanie większą uwagę należy przywiązywać do tego, żeby podczas samego mycia i w czasie osuszania pasm w żaden sposób ich nie trzeć. W przypadku długich włosów doskonale sprawdza się metoda OMO:
1. odżywka | Na mokre, odciśnięte z wody ręcznikiem włosy należy nałożyć odżywkę (można ją wczesać) i pozostawić ją na kilka minut. Na tym etapie świetnie sprawdzają się odżywki humektantowe i proteinowe, które intensywnie nawilżają i odbudowują włosy. Można również użyć odżywki emolientowej. |
2. mycie | Włosy należy delikatnie opłukać, a następnie nałożyć szampon na skórę głowy i delikatnie wmasować go aż do uzyskania piany. Piana, spływając po włosach, oczyści je z zabrudzeń. Można ją również przesunąć dłonią po pasmach od nasady do końców. |
3. odżywka | Po spłukaniu szamponu znów należy nałożyć odżywkę, najlepiej emolientową, która pokryje włosy warstwą ochronną. Po kilku minutach wystarczy spłukać pasma ciepłą wodą. |
A jak pielęgnować długie włosy tuż po myciu? Przede wszystkim trzeba odcisnąć je porządnie ręcznikiem. Warto pamiętać, żeby nie pozostawiać na głowie „turbanu” na dłużej niż 5 minut – ciepłe i wilgotne środowisko to idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Później pasma można pozostawić do wyschnięcia w naturalny sposób lub osuszyć suszarką. W przypadku długich włosów ważne jest używanie urządzenia wyposażonego w jonizator i pilnować, żeby zachować odległość co najmniej 30 cm od kosmyków. Przed suszeniem warto nałożyć na nie kosmetyk termoochronny.
Jak dbać o długie włosy? Olejowanie
Jednym z najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które doskonale sprawdzają się w przypadku długich włosów, jest olejowanie. Polega ono na nakładaniu naturalnego oleju na suche lub mokre włosy i pozostawieniu go na nich na co najmniej 30 minut (a nawet na całą noc) – potem wystarczy już tylko umyć dokładnie głowę. Zabieg ten sprawia, że pasma stają się:
- doskonale nawilżone,
- miękkie, elastyczne i sprężyste,
- lśniące,
- odporne na działanie czynników zewnętrznych i łamanie się,
- perfekcyjnie odżywione.
Naturalne oleje to bogate źródło łatwo przyswajalnych witamin i minerałów, które wnikają głęboko w strukturę włosa, odżywając go od środka. Olejowanie przeprowadzane 1–2 razy w tygodniu to prosta recepta na to, jak zadbać o długie włosy. Zabieg ten nie jest trudny do przeprowadzenia – wyzwaniem może być tylko dobranie właściwego oleju. Zwykle producenci tego typu kosmetyków zaznaczają na opakowaniu, dla włosów o jakiej porowatości przeznaczony jest dany olejek. Jednak mimo to odkrycie idealnego produktu dla konkretnych włosów wymaga często kilku prób i błędów.
Jak zadbać o długie włosy nocą?
Świadoma pielęgnacja długich włosów to nie tylko stosowanie kosmetyków za dnia, ale też chronienie pasm przed uszkodzeniami mechanicznymi w nocy – są na nie narażone dużo bardziej, niż krótkie pasma. W czasie snu włosy pocierają o materiał poduszki, przecierają się, łamią i odkształcają, szczególnie jeśli są wilgotne. Jak dbać o długie włosy nocą? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach:
- Nigdy nie kładź się spać z mokrymi włosami – są one wtedy dużo delikatniejsze, bardziej plastyczne i podatne na uszkodzenia.
- Zmień poszewkę poduszki na jedwabną lub satynową (szorstka bawełna może bardziej uszkadzać pasma).
- Zaplataj włosy w luźny warkocz lub wiąż je w luźny kok na czubku głowy – pamiętaj tylko, żeby używać miękkiej, np. jedwabnej gumki bez metalowych elementów.
Wzmacniaj włosy, zaczynając od cebulek
W przypadku długich włosów pielęgnacja powinna być kompleksowa – nie można więc zapominać o tym, żeby wzmacniać je od samych cebulek. Odżywienie i pobudzenie mieszków włosowych nie tylko pozwala zadbać o prawidłowy przebieg cyklu włosowego, ale również poprawić kondycję pasm na całej ich długości. Jak troszczyć się o skalp?
- Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu: stosuj delikatne szampony dobrane do potrzeb skóry głowy i regularnie wykonuj peelingi.
- Odżywiaj , nawilżaj i dbaj o dobrą kondycję skóry głowy: stosuj często wcierki, będące bogatym źródłem witamin, minerałów i innych substancji odżywczych, oraz toniki o działaniu odkażającym i ściągającym.
- Wykonuj regularnie masaż skóry głowy: pobudzenie mikrokrążenia sprawia, że do cebulek włosowych trafia więcej cennych składników odżywczych.
Troszcząc się o kondycję skalpu, unikasz takich problemów jak łupież czy przetłuszczanie się skóry głowy, które bardzo widocznie wpływają na wygląd i zdrowie całych włosów.
Jak czesać długie włosy, żeby ich nie zniszczyć?
Im dłuższe włosy, tym trudniej je czesać – i tym ważniejszy jest ten proces. Splątane, skołtunione pasma nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale są również dużo bardziej podatne na zniszczenie. Dodatkowo czesanie pozwala równomiernie rozprowadzić na całej ich długości sebum, będące naturalną substancją chroniącą je przed czynnikami zewnętrznymi i przesuszeniem.
Zatem jak czesać długie włosy? Przede wszystkim powoli, dokładnie i nie szarpiąc pasm. Możesz użyć w tym celu grzebienia o rzadko rozstawionych zębach lub szczotki. W przypadku długich pasm świetnie sprawdzają się szczotki z włosia dzika, ponieważ są delikatne, nie uszkadzają struktury włosa, a naturalna szczecina ma właściwości nabłyszczające. Regularne stosowanie odżywek zdecydowanie ułatwia cały proces i sprawia, że włosy dużo mniej się plączą.
Jak obciąć długie włosy, żeby się ładnie układały bez stylizacji?
Długie włosy można obciąć na równo lub postawić na cieniowanie dobrane do kształtu twarzy i kondycji oraz rodzaju pasm. Jeśli są one zdrowe, gładkie, odpowiednio nawilżone i nie puszą się, na dobrą sprawę każdy rodzaj podcięcia będzie wyglądał na nich dobrze. Pamiętaj, że obcinanie włosów to nie tylko zabieg estetyczny, ale również forma ich pielęgnacji. Pęknięcia pojawiające się w zniszczonych, rozdwojonych końcówkach o rozchylonych, rozszczelnionych łuskach bardzo szybko wspinają się w górę, osłabiając strukturę włosa na całej jego długości. Warto regularnie podcinać je, żeby zapobiec nieodwracalnym zniszczeniom – i ułatwić sobie rozczesywanie.
Pielęgnacja długich włosów – wyzwanie, które warto podjąć
Długie włosy dają niemal nieskończone możliwości tworzenia fryzur w różnych stylach. Sprawdź, jak zapuścić długie włosy. Aby jednak wyglądały pięknie, muszą być zadbane. W takim razie jak dbać o długie włosy? Przede wszystkim systematycznie. Tego typu fryzura nie oznacza, że po prostu trzeba zrezygnować z wizyt u fryzjera i nie ścinać pasm, aż osiągną wymarzoną długość. Wręcz przeciwnie – zapuszczanie to długi proces wymagający zmiany rutyny pielęgnacyjnej na świadomą i w pełni dopasowaną do konkretnych potrzeb, właściwego czesania i podcinania. Ale każda posiadaczka długich włosów przyzna na pewno, że efekt jest wart wysiłku!
Dodaj komentarz