
Bardzo często można spotkać się z opinią, że nie powinno się spać z mokrymi włosami. To fakt czy mit? Niestety, to prawda – to prosty sposób na nieodwracalne zniszczenie pasm, a powstałych w ten sposób uszkodzeń nie da się szybko i łatwo odbudować. Suszenie włosów, zwłaszcza długich, jest czasochłonne, jednak warto poświęcić na nie chwilę po myciu głowy, żeby zadbać o kondycję pasm i przede wszystkim skóry głowy. Dlaczego chodzenie spać z mokrymi włosami to zły pomysł, jakie niesie ze sobą konsekwencje, jak bezpiecznie i szybko wysuszyć pasma przed snem? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!
Wpływ wilgoci na strukturę włosa
Żeby zrozumieć, jak spanie z mokrymi włosami wpływa na ich kondycję, przede wszystkim trzeba poznać ich budowę i rolę, jaką pełnią ich łuski. Łodyga włosa składa się z rdzenia, kory i zewnętrznej osłonki, której grubość może być różna. To właśnie tę osłonkę tworzą łuski składające się z komórek keratynowych. Zachodzą one na siebie, a przestrzenie między nimi wypełnione są rozpuszczalnymi ceramidami i kwasami tłuszczowymi. Jeśli szczelnie do siebie przylegają, skutecznie chronią włos przed wpływem czynników zewnętrznych, łamaniem się, kruszeniem i utratą wilgoci. W jaki sposób wiąże się to z chodzeniem spać z mokrymi włosami? To proste – ciepła woda powoduje rozchylenie się łusek włosowych, a sam włos staje się „rozpulchniony”, co znaczy że jego naturalna ochrona jest osłabiona.
Jakie są konsekwencje spania z mokrymi włosami?
W czasie snu rozpulchnione, uwrażliwione mokre włosy pocierają o poduszkę. Proces schnięcia znacznie się wydłuża (poszewka nasiąka wodą i nie pozwala pasmom szybko schnąć). Dlaczego nie można spać z mokrymi włosami? Ponieważ w czasie snu pasma:
- ulegają uszkodzeniom mechanicznym w wyniku tarcia o poszewkę,
- łamią się i kruszą,
- ulegają trwałym odkształceniom (tak, to oznacza niemal pewny bad hair day po przebudzeniu),
- stają się szorstkie i matowe,
- przesuszają się (może to brzmieć jak paradoks, ale rozchylone łuski włosowe sprzyjają zbyt szybkiemu odparowywaniu wilgoci z wnętrza struktury włosa),
- puszą się i elektryzują.
Wpływ spania z mokrymi włosami na skórę głowy
Mówiąc o kondycji pasm, nie można zapomnieć o zdrowiu skóry głowy. To właśnie na nią chodzenie spać z mokrymi włosami ma najbardziej negatywny wpływ, ponieważ zaburza równowagę jej mikrobiomu. Co to znaczy? Mikrobiom skóry głowy to populacja drobnoustrojów odpowiadających za jej prawidłowe funkcjonowanie oraz odporność na działanie wirusów, grzybów i patogenów. Prawidłowe pH skalpu jest lekko kwaśne (4,2-5,6), co ogranicza jego nadmierne rozrastanie się.
Jaki to ma związek ze spaniem z mokrymi włosami? Wilgoć i ciepło to idealne warunki sprzyjające mnożeniu się grzybów (głównie drożdżaków) i bakterii, co oznacza rozwój patogenów i zbyt intensywne rozrastanie się mikrobiomu. Wpływa to negatywnie na kondycję naskórka oraz funkcjonowanie gruczołów łojowych i potowych, może też skutkować pojawieniem się świądu, łupieżu, silnych stanów zapalnych, łojotokowego zapalenia skóry i infekcji skórnych, powodować przetłuszczanie się włosów i nawet ich wypadanie.
Jak spać z mokrymi włosami, żeby ich nie zniszczyć?
Choć spanie z mokrymi włosami nie jest wskazane, każdemu może przytrafić się sytuacja, kiedy nie ma czasu lub możliwości odpowiednio osuszyć włosów przed snem. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, jak zminimalizować ryzyko ich uszkodzenia w czasie snu. Zatem jak spać z mokrymi włosami, żeby ich nie uszkodzić? Przede wszystkim delikatnie, ale dokładnie rozczesz pasma przed spaniem. Później możesz je zabezpieczyć na różne sposoby:
- załóż na głowę opaskę przytrzymującą włosy,
- zapleć pasma w luźny warkocz,
- zwiąż włosy w luźny kok (typu „ślimaczek”).
Włosów nie można wiązać zbyt mocno, żeby ich nie połamać, najlepiej użyć w tym celu miękkiej gumki bez metalowych elementów, np. frotki lub typu scrunchie. Pamiętaj, żeby w miarę możliwości nie spać z mokrymi włosami zbyt często i zawsze planować mycie głowy odpowiednio wcześnie, żeby użyć suszarki lub dać pasmom wyschnąć naturalnie. Nawet jeśli uda Ci się uniknąć zniszczenia pasm, może ucierpieć skóra głowy!
Bezpieczne suszenie włosów przed spaniem
Aby uniknąć chodzenia spać z mokrymi włosami, trzeba dokładnie wysuszyć je po myciu. Można pozwolić im schnąć naturalnie, jest to jednak zdecydowanie najbardziej czasochłonny sposób, szczególnie jeśli pasma są grube i gęste. Ponadto, wbrew pozorom, metoda ta wcale nie jest pozbawiona wad, ponieważ badania wykazały, że w trakcie takiego suszenia dochodzi do rozpulchnienia warstwy CMP włosa (czyli niekeratynowych białek i lipidów w jego łuskach), co z kolei może prowadzić do matowienia i szorstkości pasm.
Najszybszą metodą suszenia jest oczywiście użycie suszarki. Należy zadbać jedynie, żeby cały proces nie zaszkodził włosom:
- staraj się używać chłodnego nawiewu (powyżej 95 stopni Celsjusza łuski ulegają wybiciu, a włosy mogą nawet ulec spaleniu),
- korzystaj z nowoczesnej suszarki z regulacją temperatury,
- nie trzymaj suszarki zbyt blisko włosów (oddal ją o co najmniej 30 cm),
- korzystaj z urządzenia z jonizacją (jony ujemne powodują domykanie się łusek włosowych),
- używaj kosmetyków termoochronnych (np. olejków silikonowych z lekkimi silikonami w składzie).
Osuszanie włosów zawsze zajmuje nieco czasu, jeśli jednak zależy Ci na pięknej fryzurze, warto wygospodarować go po myciu głowy. Możesz przyspieszyć cały proces, stosując specjalne spraye przyspieszające suszenie pasm suszarką.
Czy można iść spać z mokrymi włosami? Lepiej tego unikaj!
Odpowiedź na pytanie, czy można iść spać z mokrymi włosami, brzmi: lepiej nie, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. Oczywiście, jeśli zdarzy Ci się to raz na czas, a na co dzień dbasz o pasma stosując odpowiedni szampon i wysokiej jakości odżywkę, zabezpieczasz też fryzurę olejkami, zniszczenia prawdopodobnie nie będą poważne. Jednak regularne chodzenie spać z mokrymi włosami może skończyć się poważnymi infekcjami skóry głowy, a nawet łysieniem! Jeśli zaopatrzysz się w nowoczesną suszarkę, cały proces suszenia nie powinien zająć Ci dużo czasu, a zaoszczędzi wiele problemów.
Dodaj komentarz