Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

blondynka z cieniowanymi wlosami

Cieniowanie włosów – FAQ

Eleganckie i stylowe cieniowanie włosów to najprostszy sposób na to, żeby dodać im lekkości i objętości. Odpowiednie podcięcie sprawia, że fryzura sama układa się doskonale i nie wymaga codziennej, czasochłonnej stylizacji. Odpowiednio podcięte, zadbane pasma wspaniale podkreślają kształt twarzy i dodają jej charakteru. Na czym polega ta popularna metoda ścinania włosów? Czy można przyciąć pasma w ten sposób samodzielnie w domu? Jak układać cieniowane włosy? W tym artykule odpowiadamy na te i wiele innych najczęściej zadawanych pytań na temat cieniowania!

Co to jest cieniowanie włosów?

Profesjonalne cieniowanie włosów to technika fryzjerska, która polega na ścinaniu włosów tak, aby tworzyły warstwy o różnej, stopniowanej długości, od najdłuższych od wewnątrz, po najkrótsze z zewnątrz. Pozwala nadać fryzurze objętość i dynamikę, zaokrąglić ją i ułatwić jej późniejsze układanie. Ten sposób przycinania wymaga sporo doświadczenia, umiejętności i precyzji, dlatego trudno przeprowadzić go samodzielnie w domu – najlepiej  skorzystać z usług fryzjera.

Jak przebiega cieniowanie włosów?

Włosy można cieniować zarówno na mokro, jak i na sucho, wszystko zależy od preferencji i umiejętności osoby, która wykonuje cieniowanie, a także wybranej metody. Pasma dzieli się na sekcje, a następnie przycina stopniowo przy użyciu zwykłych lub specjalnych nożyczek fryzjerskich, zaczynając od dolnej, najdłuższej warstwy. Można wyróżnić kilka podstawowych metod cieniowania włosów. Najpopularniejsze to:

  • cieniowanie na tępo – włosy ścinane są równo (nożyczki tną pod kątem prostym, przez co pasma się nie puszą, ale nabierają objętości);
  • cieniowanie piórkowe („na pióro”) – wykonuje się je, ustawiając nożyczki pod kątem innym niż prosty (pozwala zmniejszyć objętość fryzury, a zarazem podkreślić jej naturalną teksturę; sprawdza się przy włosach kręconych i puszących się);
  • „ząbkowanie” – włosy przycinane są ukośnie, a cieniowanie ma formę niewielkich, trójkątnych „wcięć” (doskonale sprawdza się przy gęstych pasmach, ponieważ nadaje im lekkości).

Każda z tych technik pozwala uzyskać zupełnie inny efekt i sprawdza się w przypadku innych włosów. Dobranie odpowiedniej zależy przede wszystkim od kondycji, grubości i gęstości pasm, a także kształtu twarzy.

Jakich narzędzi używa się do cieniowania włosów?

Do cieniowania włosów najczęściej używa się zwykłych nożyczek fryzjerskich lub specjalnych, nazywanych degażówkami. Te drugie stosowane bywają obecnie coraz rzadziej, ponieważ mogą powodować niszczenie i łamanie końcówek. Degażówki są wyposażone w specjalne, ostre ząbki: z jednej strony (tzw. degażówki modelujące) lub z obu stron (degażówki efilujące). Profesjonalni fryzjerzy wykorzystują do cieniowania również maszynki elektryczne.

Jakie zalety ma cieniowanie włosów?

Główną zaletą podcinania pasm w ten sposób jest to, że dużo lepiej układają się one na co dzień i nie wymagają stylizacji – oczywiście pod warunkiem, że przycina je doświadczony fryzjer, który dobrze wie, jak cieniować włosy damskie. Taka fryzura to doskonałe rozwiązanie do osób posiadających bardzo gęste, grube pasma, ponieważ ułatwia ich opanowanie. Prawidłowo wykonane cięcie pozwala wizualnie poprawić proporcje twarzy, dodaje włosom naturalnej objętości, lekkości i dynamiki. Sprawia, że wydają się gęstsze.

Czy cieniowanie włosów ma wady?

Niestety, cieniowanie włosów ma również wady. Różnica w długości może sprzyjać puszeniu się i elektryzowaniu pasm, niewiele również trzeba, żeby skleiły się w nieestetyczne strączki. Końcówki włosów cieniowanych stają się dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, a źle wykonane cieniowanie może stać się przyczyną zniszczenia struktury pasm. Należy również pamiętać, że tego typu fryzura narzuca pewne ograniczenia, jeśli chodzi o upięcia.

Kto powinien zdecydować się na cieniowanie włosów?

Doświadczony fryzjer będzie w stanie dobrać technikę cieniowania do właściwie każdego typu urody i kształtu twarzy, a także wykonać je na włosach każdej długości, nawet krótkich. Należy jednak pamiętać, że tego typu fryzura sprawdza się wyłącznie w przypadku zdrowych pasm odpornych na uszkodzenia. Cieniowanie włosów wygląda najlepiej w przypadku kosmyków:

  • grubych, ciężkich i gęstych (ułatwia ich układanie),
  • kręconych i falowanych (dyscyplinuje je i podkreśla skręt),
  • krótkich (podkreśla kształt głowy).

To doskonały wybór dla osób, którym zależy na wysmukleniu twarzy i sprawieniu, żeby fryzura stała się pełniejsza.

Na jakich włosach nie powinno się wykonywać cieniowania?

Niestety, nie na każde włosy nadają się do tego, żeby je cieniować. Ten sposób przycinania nie sprawdza się w przypadku pasm:

  • zniszczonych i połamanych,
  • przesuszonych po źle przeprowadzonych, inwazyjnych zabiegach chemicznych
  • bardzo cienkich, rzadkich i delikatnych,
  • niskoporowatych z tendencją do prostowania się,
  • puszących się i elektryzujących.

W ich przypadku cieniowanie może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego: wizualnie przerzedzi i spłaszczy włosy, podkreśli ich złą kondycję, sprawi, że fryzura zamieni się w „hełm” lub wręcz przeciwnie, całkiem straci objętość.

Czy cieniowanie krótkich włosów to dobry pomysł?

Zazwyczaj cieniowanie włosów krótkich jest doskonałym sposobem na podkreślenie kształtu głowy i wizualne „poprawienie” proporcji twarzy. Pozwala na uzyskanie równomiernego efektu objętości bez wrażenia „hełmu” na głowie, co często zdarza się przy krótkich fryzurach. Fryzjerzy bardzo często przycinają krótkie pasma w ten sposób, korzystając z maszynki, ponieważ znacznie ułatwia to ich stylizację na co dzień. 

Jak układać cieniowane włosy na co dzień?

Stylizacja cieniowanych włosów jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu. Aby pasma dobrze się układały wystarczy suszyć je na okrągłej szczotce, unosząc je u nasady i wywijając ich końce lekko do wewnątrz – taki zabieg doda fryzurze jeszcze większej objętości i lekkości. Cieniowane pasma wyglądają dobrze w wersji kręconej i falowanej, możesz więc spokojnie użyć na nich falownicy lub lokówki. Do ułożenia krótkich kosmyków wystarczy odrobina żelu lub pianki.

Przed zdecydowaniem się na cieniowanie włosów musisz jedynie pamiętać, że mocno skraca ono część pasm. Krótko mówiąc, jeśli masz włosy np. do ramion lub nieco krótsze, może okazać się, że nie będziesz w stanie związać ich w kucyk lub warkocz.

Czy można cieniować włosy w domu?

O ile proste podcinanie końcówek można bez problemu przeprowadzić w domowym zaciszu, tak cieniowanie włosów jest procesem dużo bardziej skomplikowanym, wymaga sporo wyczucia, precyzji i znajomości różnych technik fryzjerskich. Podczas wykonywania go w domu konieczna jest zwykle pomoc drugiej osoby, a efekty często znacznie różnią się od tych wymarzonych. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wizyta w salonie fryzjerskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP