Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

dziewczyna w bluzce w paski tanczaca

Mikropigmentacja skóry głowy – na czym polega?

Obecnie pojawia się coraz więcej metod niewymagających ingerencji chirurgicznej, które pomagają radzić sobie z wizualnymi efektami nadmiernego wypadania włosów i łysienia. Wśród nich na uwagę niewątpliwie zasługuje zabieg mikropigmentacji skóry głowy, dzięki któremu da się bez problemu zamaskować przerzedzenia i blizny. Pozwala on w ciągu kilku sesji uzyskać wrażenie gęstych włosów, jest nieinwazyjny i nie wiąże się z żadnymi poważnymi skutkami ubocznymi, poza lekkim, chwilowym podrażnieniem skalpu. Dowiedz się, czym jest ten rodzaj tatuażu medycznego!

Jak zapigmentować włosy? Czyli co to jest mikropigmentacja

Coraz bardziej zyskujący na popularności zabieg mikropigmentacji skóry głowy to innowacyjna, niechirurgiczna metoda umożliwiająca optyczne zagęszczenie włosów w szybki i bezpieczny sposób. Przypomina wykonywanie tatuażu lub permanentnego makijażu: za pomocą długiej, cienkiej igły w głębsze warstwy naskórka wprowadzany jest trwały pigment, mniej gęsty niż barwniki wykorzystywane przy tatuażach i makijażu permanentnym, który nie rozlewa się z upływem czasu i nie uwrażliwia skóry na działanie promieni słonecznych.

W efekcie uzyskuje się efekt podobny jak przy bardzo krótko ściętych włosach: skórę głowy pokrywa bardzo wiele, gęsto rozmieszczonych kropek. Można w ten sposób „zagęścić” zarówno krótkie włosy (należy wtedy przed zabiegiem zgolić je na zero), jak i długie (wtedy kropki rozmieszcza się gęściej, żeby przypominały z daleka cień i maskowały przerzedzenia).

Dla kogo przeznaczony jest zabieg mikropigmentacji?

Ta nowoczesna metoda została opracowana specjalnie z myślą o osobach, które zmagają się z nadmiernym wypadaniem włosów i chcą zamaskować nieestetyczne i często wstydliwe zakola oraz prześwity. Zabieg mikropigmentacji daje naturalnie wyglądające efekty utrzymujące się od roku aż do kilku lat. Kto może z niego skorzystać? Przede wszystkim osoby:

  • z nadmiernie wypadającymi włosami (np. w wyniku chorób lub zaburzeń hormonalnych),
  • zmagające się z łysieniem androgenowym lub łysieniem plackowatym,
  • niezadowolone z efektu przeszczepu włosów,
  • chcące ukryć blizny na skalpie,
  • posiadające bardzo cienkie, rzadkie włosy.

Ta metoda wizualnego zagęszczania włosów jest w pełni bezpieczna. Istnieje tylko kilka przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Do najważniejszych należą wszelkiego rodzaju infekcje skórne, egzema i stany zapalne skóry głowy, trwająca chemio- i radioterapia oraz posiadanie świeżych blizn i urazów w miejscu, które ma zostać poddane mikropigmentacji.

Zalety zabiegu mikropigmentacji skóry głowy

Efektem zabiegu mikropigmentacji jest widoczne z daleka przyciemnienie skóry głowy – osoba, która ją wykonuje, dobiera kolor pigmentu tak, aby w pełni odpowiadał odcieniowi włosów klienta. Zabieg nie powoduje skutków ubocznych, czasem może wystąpić tylko krótkotrwała reakcja alergiczna na pigment, a bezpośrednio po jego wprowadzeniu pod skórę pojawia się zaczerwienienie. Mikropigmentacja ma wiele niezaprzeczalnych zalet:

  • powoduje natychmiastowe optyczne zagęszczenie włosów na danym obszarze,
  • wygląda naturalnie,
  • nie wymaga rekonwalescencji po zabiegu,
  • daje długotrwały, wieloletni efekt,
  • nie wyklucza przeprowadzania innych zabiegów (np. przeszczepu włosów) w przyszłości,
  • poprawia ukrwienie skalpu, co może powodować pobudzenie funkcjonowania cebulek włosowych.

Metoda ta jest na tyle uniwersalna, że można stosować ją również w przypadku zbyt rzadkiego lb nieregularnego zarostu u panów – zabieg przeprowadza się wówczas na skórze twarzy.

Jak przebiega zabieg mikropigmentacji?

Tego typu tatuaż medyczny musi być wykonywany przez doświadczoną osobę o odpowiednich kwalifikacjach. Zwykle przeprowadza się go w klinikach dermatologicznych, centrach medycznych lub salonach specjalizujących się w tej metodzie. Wymaga użycia specjalnego urządzenia wyposażonego w cieńszą igłę niż te, które stosuje się w przypadku tradycyjnego tatuażu, a każde nakłucie wykonywane jest osobno.

Cały zabieg składa się z kilku etapów:

PrzygotowanieKonsultacja, podczas której następuje badanie trychologiczne, ustalane jest, jaki obszar ma zostać poddany zabiegowi i wykonana zostaje wizualizacja efektu końcowego.
Pierwszy zabiegW naskórek wprowadzany jest specjalny pigment, zwykle nieco jaśniejszy niż w czasie kolejnych sesji.
Kolejne sesjePełna mikropigmentacja wymaga przeprowadzenia kilku parogodzinnych sesji (zwykle ok. 3) następujących co kilka tygodni. Dopiero ostatnia pozwala nadać fryzurze ostateczny kształt i ocenić efekt całego zabiegu.

Zdarza się również, że z upływem czasu konieczne staje się dopigmentowanie kolejnych miejsc – nie jest to problem pod względem technicznym.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu mikropigmentacji?

Pigment wprowadzany jest w naskórek, a nie w skórę właściwą i z czasem zanika (złuszcza się razem z naskórkiem) – zwykle zajmuje to ok 2–6 lat, dokładny czas zależy od wielu czynników. Fakt, że nie jest to zabieg permanentny, ma wiele zalet: pozwala na późniejsze skorygowanie poddawanego mikropigmentacji obszaru w zależności od potrzeb (np. dokonanie zmiany linii włosów lub dodanie kolejnych obszarów). Zwykle odświeżenie mikropigmentacji jest tańsze, a to, kiedy zostanie przeprowadzone, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji estetycznych danej osoby.

Pielęgnacja skóry głowy po zabiegu mikropigmentacji

Przez kilka pierwszych dni (minimum 3–4) po zabiegu mikropigmentacji należy dbać o skalp w szczególny sposób, szczególnie, że może być on podrażniony, lekko opuchnięty i zaczerwieniony. Nie należy go moczyć, więc na kilka dni trzeba zrezygnować z mycia głowy, później zaś warto sięgać po delikatne, naturalne szampony pozbawione silnych detergentów i delikatne odżywki. Niewskazane są też intensywne ćwiczenia powodujące pocenie się. Podstawą dbania o skórę po zabiegu jest zabezpieczenie jej przed działaniem promieni UV (warto stosować kremy ochronne z mocnym filtrem i nakrycia głowy). Przez pewien czas należy zrezygnować też ze spożywania alkoholu – rozrzedza krew, przez co pigment może się rozmyć. 

Mikropigmentacja – ratunek dla osób walczących z łysieniem

Tego typu zabieg to prawdziwy ratunek dla osób zmagających się z łysieniem oraz posiadaczy bardzo cienkich włosów – choć oczywiście nie może zastąpić stosowania kosmetyków przeciw wypadaniu włosów. Na dobrą sprawę jego jedyną wadą jest cena. Ile kosztuje mikropigmentacja skóry głowy? Koszt zabiegu zależy od bardzo wielu czynników, przede wszystkim od tego, na jak dużym obszarze skóry ma zostać przeprowadzony. Ostateczną wycenę klient poznaje zawsze po pierwszej konsultacji, trzeba jednak przygotować się na kwoty w granicach od ok. 1000 zł aż do 9500 zł. Dla wielu osób uporanie się z wizualnymi konsekwencjami łysienia jest jednak warte tej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP