Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

ruda dziewczyna z niebieskimi oczami i trwala ondulacja na pomaranczowym tle

Trwała ondulacja – na czym polega i kiedy warto się na nią zdecydować?

Drobne, puszyste loczki, duża objętość włosów i szalone fale – to fryzury kojarzące się przede wszystkim z latami 80. Trwała ondulacja była zabiegiem, który cieszył się w tym okresie ogromną popularnością, korzystały z niego gwiazdy i celebrytki… Niestety bardzo skutecznie niszczył przy tym włosy. Obecnie loki i fale wracają do łask – są wręcz uważane za najgorętszy trend ostatnich lat! Wraz z nimi wraca popularność trwałej ondulacji, szczególnie że na rynku pojawiły się innowacyjne preparaty, które pozwalają przeprowadzić ją w bezpieczny sposób, ograniczając do minimum ryzyko uszkodzenia pasm. Na czym polega ten zabieg i czy faktycznie jest bezpieczny? Odpowiadamy!

Co to jest trwała ondulacja?

Trwała ondulacja to zabieg chemiczny, który pozwala uzyskać trwały efekt loków lub fal na prostych włosach. Wymaga zastosowania specjalnego preparatu zwykle zawierającego w składzie tioglikolan amonowy (albo inne pochodne sole kwasu tiglikolowego) lub łagodniejszą cysteinę. Substancje te wnikają głęboko w strukturę włosa, spulchniają ją i niszczą wiązania dwusiarczkowe łączące proteiny w jej wnętrzu. Dzięki temu pasma stają się podatne na zmianę kształtu, co wykorzystuje się, nawijając je na specjalne wałki o wybranej średnicy. Specjalny środek utrwalająco-regenerujący odbudowuje mostki siarczkowe w nowym kształcie (z prostopadłych zmieniają się w ukośne), w efekcie czego włosy zyskują trwały skręt.

Kwaśna i zasadowa trwała ondulacja – co to znaczy?

Opisany wyżej proces może mieć różny przebieg i dawać inny efekt w zależności od tego, jakiego środka się użyje. Wyróżnić można cztery główne typy trwałej ondulacji:

Ondulacja zasadowazabieg o bardzo silnym działaniu, dający długotrwałe efekty (do 12 miesięcy) – z zastosowaniem preparatów zawierających tioglikolan amonowy lub cysteinę
Ondulacja kwaśnadelikatniejsza od zasadowej, przeznaczona dla cienkich włosów; daje krócej utrzymujący się efekt (do 3 miesięcy) – z zastosowaniem preparatów zawierających np. ester kwasu tioglikolowego i gliceryny
Ondulacja ziołowabardzo delikatna i bezpieczna dla każdych włosów, wykorzystująca preparaty na bazie naturalnych, roślinnych składników, daje krótkotrwały efekt
Ondulacja dwufazowazabieg mający na celu nadanie kształtu odrostom, wymaga zastosowania dwóch preparatów o różnej sile działania

Wybór rodzaju zabiegu powinien być uzależniony przede wszystkim od kondycji i grubości włosów. Zniszczone, słabe pasma mogą bardzo źle znieść zastosowanie mocnych, zasadowych preparatów. Z kolei grube i mocne, potraktowane delikatnym, ziołowym kosmetykiem nie zmienią kształtu w oczekiwany sposób. Dlatego też najlepszym pomysłem jest wykonywanie zabiegu trwałej ondulacji w profesjonalnym salonie fryzjerskim – fryzjer fachowo oceni kosmyki i dobierze właściwą metodę.

Czy na każdych włosach można zrobić trwałą ondulację?

Uzyskane dzięki trwałej ondulacji loki i fale są modne, stylowe, niezwykle estetyczne, eleganckie i kobiece. Czy jest to rozwiązanie dla każdych włosów? Niestety nie, a zabieg przeprowadzony na pasmach, które nie są w odpowiedniej kondycji, może skończyć się prawdziwą katastrofą. Trwałej ondulacji nie można przeprowadzać na włosach:

  • bardzo cienkich i słabych,
  • po rozjaśnianiu lub innych zabiegach chemicznych naruszających strukturę włosa,
  • tuż po farbowaniu,
  • z nałożoną henną,
  • wypadających.

Najlepszy efekt ondulacja daje w przypadku pasm grubych, zdrowych i niepoddanych żadnym wcześniejszym inwazyjnym zabiegom chemicznym. Można ją również przeprowadzić na cieńszych i słabszych włosach, konieczne jest jednak właściwe dobranie delikatnych preparatów.

Jaki efekt daje trwała ondulacja?

W latach 80., czyli okresie kiedy zabieg ten był niezwykle popularny, trwała ondulacja kojarzyła się z „barankiem”, czyli burzą spuszonych, splątanych loków. Obecnie nowoczesne preparaty pozwalają uzyskać estetyczną, perfekcyjną fryzurę o naturalnej fakturze. Zarówno lekka trwała unosząca włosy, jak i silniejsza, dająca efekt afro, sprawia, że włosy:

  • stają się sprężyste, doskonale zdefiniowane,
  • zachowują kształt od kilku do kilkunastu miesięcy bez konieczności używania lokówki  ani falownicy,
  • nabierają objętości bez puszenia się,
  • zachowują elastyczność i miękkość.

Wystarczy użyć delikatnego kosmetyku do stylizacji o naturalnym składzie, a fryzura natychmiast stanie się idealna!

Czy trwała niszczy włosy? Nie zawsze!

Powszechnie uważa się, że trwała ondulacja to zabieg, który niszczy włosy, sprawia się puszą, są matowe, łamliwe i kruche. Faktycznie, dawniej tak było – używano silnych, wysuszających preparatów o agresywnych formułach. Nowoczesne kosmetyki o starannie dobranych składach nie niszczą włosów i nie mają negatywnego wpływu na ich kondycję, szczególnie jeśli są nakładane przez profesjonalnego fryzjera – podobna zasada dotyczy używania rozjaśniaczy. Spektakularny efekt zabiegu jest możliwy do uzyskania jedynie przy założeniu, że zostanie przeprowadzony prawidłowo. Inaczej trwała ondulacja rzeczywiście może prowadzić do trwałego zniszczenia włosów, a nawet ich spalenia. 

Jak przebiega zabieg trwałej ondulacji i czy można wykonać ją w domu?

Niektóre zabiegi fryzjerskie są dość trudne do przeprowadzenia, wymagają sporo wyczucia i doświadczenia – niewątpliwie należy do nich trwała ondulacja. Jak zrobić trwałą i czy można zabrać się za to samodzielnie? Teoretycznie da się tego typu zabieg wykonać w domu, jednak zdecydowanie lepszą i bezpieczniejszą opcją będzie wizyta u fryzjera, który wykorzysta profesjonalne środki do trwałej ondulacji.

Proces zmiany kształtu włosów obejmuje trzy główne etapy:

  1. Mycie pasm i nawinięcie ich na wałki o wybranej średnicy – od wielkości wałków zależy efekt końcowy zabiegu i wygląd loczków lub fal.
  2. Pokrycie włosów preparatem do trwałej ondulacji na ok. 30 min.
  3. Spłukanie preparatu i nałożenie środka utrwalająco-regenerującego.

Całość zajmuje mniej więcej 1–2 godziny. Ile kosztuje trwała ondulacja wykonana w profesjonalnym salonie fryzjerskim? To zależy od długości i gęstości włosów. Zwykle koszt to ok. 150–200 zł – to stosunkowo niewielka cena za pewność, że fryzura po zabiegu będzie wyglądać perfekcyjnie, a włosy nie ucierpią.

Dobrze wykonana trwała ondulacja – ile się trzyma i kiedy ją powtórzyć?

Wiele kobiet, którym zależy na długotrwałym efekcie kręconych włosów, decyduje się na trwałą ondulację. Co ile powtarzać ten zabieg i jak długo utrzymuje się jego rezultat? Trwałość fryzury zależy od użytego środka oraz kondycji włosów. Zwykle pasma zachowują skręt od 3 do aż 12 miesięcy. Ponieważ trwała ondulacja z samego swojego założenia niszczy strukturę włosów, żeby ją przebudować, nie można przeprowadzać jej często, ponieważ grozi to poważnym i nieodwracalnym uszkodzeniem pasm. Dobrą opcja jest korzystanie z ondulacji dwufazowej, żeby odświeżać regularnie wygląd fryzury i nadawać kształt odrostom.

Trwała ondulacja – idealne loki bez stylizacji

Popularność trwałej ondulacji to nie tylko kwestia mody, ale również wygody na co dzień – zabieg ten pozwala cieszyć się perfekcyjną fryzurą zgodną z najnowszymi trendami bez wysiłku, używania lokówki i żmudnego układania pasm. Jeśli odpowiednio zadbasz o kosmyki po zabiegu, loki i fale zachowają wspaniały kształt na długo, a ich kondycja nie ucierpi. Wystarczy, że sięgniesz po naturalne i skuteczne kosmetyki do pielęgnacji włosów, które pozwolą zadbać o ich odpowiednie nawilżenie, wzmocnienie i odżywienie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP