Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

kobieta z rozowa farba do wlosow na glowie

Skutki uboczne farbowania włosów – czy znasz je wszystkie?

Farbowanie to jeden z najpopularniejszych zabiegów chemicznych wykonywanych w salonach fryzjerskich. Wiele osób decyduje się również na samodzielne przeprowadzanie go w domu. Czy jest on jednak w pełni bezpieczny? Niestety, ze względu na silne działanie kosmetyków koloryzujących skutki uboczne farbowania włosów mogą być bardzo nieprzyjemne, a wręcz groźne dla zdrowia. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wykonaniem zabiegu, na co zwracać uwagę i czego unikać! Dowiedz się również, jak przygotować się do wizyty u fryzjera.

Dlaczego trwałe farbowanie włosów może mieć skutki uboczne?

Trwała koloryzacja włosów to inwazyjny zabieg chemiczny, który wymaga zastosowania silnych substancji powodujących rozchylenie łusek włosowych i zniszczenie pigmentów znajdujących się we wnętrzu pasm. Mogą one powodować trwałe uszkodzenie struktury włosa, jej pękanie, osłabienie, rozdwajanie się końcówek, a także niedomykanie się łusek, co prowadzi do przesuszania się kosmyków, ich większej podatności na uszkodzenia i pogorszenia się ich wyglądu. Substancje te to przede wszystkim:

  • amoniak – który rozchyla łuski włosowe, umożliwiając wnikanie w nie pigmentów;
  • parabeny – środek konserwujący;
  • nadtlenek wodoru – o działaniu utleniającym;
  • resorcyna – stabilizuje kolor, działa utleniająco;
  • rezorcynol – utleniacz;
  • sztuczne substancje zapachowe;
  • parafenylenodiamina (PPD) – sztuczna henna, ciemny barwnik i najsilniejszy alergen.

Wszystkie te substancje mogą negatywnie wpływać na kondycję włosów, a przy tym większość z nich ma również właściwości alergizujące. Nie są one oczywiście obecne we wszystkich farbach, jednak pojawiają się w składzie bardzo wielu, szczególnie tańszych, produktów.

Najczęstszy niepożądany skutek farbowania włosów – osłabienie pasm

Zdecydowanie najczęstszym skutkiem ubocznym farbowania włosów jest ich osłabienie i pogorszenie ich wyglądu. Występuje on przede wszystkim przy bardzo częstej koloryzacji, używaniu kiepskiej jakości kosmetyków koloryzujących, nieodpowiedniej pielęgnacji pasm po zabiegu oraz  przeprowadzaniu całego procesu samodzielnie bez odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Najczęstsze problemy po nieprawidłowo przeprowadzonym farbowaniu to:

  • matowość, szorstkość i sztywność pasm;
  • kruszenie się i rozdwajanie końcówek;
  • podatność włosów na łamanie się, uszkodzenia mechaniczne oraz negatywny wpływ czynników zewnętrznych;
  • szybkie blaknięcie koloru albo jego nierówne wypłukiwanie się;
  • tendencja do przesuszania się i elektryzowania (sprawdź jak nawilżyć włosy po farbowaniu).

Bardzo często po farbowaniu włosów skutki uboczne tego rodzaju nie są widoczne od razu. Bezpośrednio po koloryzacji pasma wydają się piękne i lśniące, problemy zaczynają się dopiero po kilku myciach, za co odpowiadają niedomknięte łuski włosowe, które nie zatrzymują wilgoci i pigmentów we wnętrzu kosmyków, oraz niewidoczne uszkodzenia struktury pasm. Na szczęście nowoczesne farby mają starannie opracowywane składy wzbogacane o składniki, które na bieżąco odbudowują mikroubytki w łodydze włosa i nie dopuszczają do pogorszenia jej kondycji.

Jak zapobiegać zniszczeniu włosów podczas farbowania?

Na szczęście tego typu skutków ubocznych farbowania włosów łatwo uniknąć – wystarczy wykorzystać kosmetyki koloryzujące wysokiej jakości oraz sięgnąć po profesjonalne kuracje, takie jak Olaplex, Bioelixire Hairplex lub seria Dr Plex. Można je wykorzystać już w trakcie zabiegu, dodając odpowiednie preparaty do farby i nakładając je na pasma bezpośrednio po jej spłukaniu. Zawierają one przede wszystkim naturalne składniki aktywne takie jak:

  • keratyna,
  • pantenol,
  • kolagen,
  • kwas hialuronowy,
  • witaminy i proteiny roślinne,
  • naturalne olejki i wyciągi roślinne.

Pozwalają zadbać o natychmiastową regenerację uszkodzeń w strukturze włosów, a także zapewniają im ochronę przed negatywnym działaniem agresywnych substancji chemicznych zawartych w farbie, nie wpływając na skuteczność jej działania. Po zabiegu domykają szczelnie łuski włosowe, zapewniają pasmom elastyczność, połysk i odpowiednie nawilżenie.

Wypadanie włosów po farbowaniu

Zdecydowanie poważniejszym problemem, jaki może pojawić się po farbowaniu, jest nadmierne wypadanie włosów. Jednak wbrew powszechnie panującej opinii zabieg koloryzacji nie prowadzi na szczęście do zupełnego łysienia – badania przeprowadzone w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych potwierdziły, że nie ma bezpośredniego związku między łysieniem a koloryzacją. Dlaczego zatem wiele osób skarży się po farbowaniu na nadmierne wypadanie włosów i ich przerzedzanie się? Najczęściej jest to efekt:

  • osłabienia i uszkodzenia struktury włosów, które łamią się u nasady;
  • zbyt długiego pozostawienia farby na włosach, co osłabia cebulkę i powoduje wypadanie;
  • podrażnienia skóry głowy, które prowadzi do pogorszenia kondycji mieszków włosowych.

Tego typu skutki farbowania włosów pojawiają się przede wszystkim, jeśli zabieg ten przeprowadzany jest zbyt często albo z użyciem niskiej jakości kosmetyków.

Alergia po farbowaniu włosów – czy może być niebezpieczna?

Skutkiem ubocznym farbowania włosów, który może mieć najpoważniejsze konsekwencje, jest wystąpienie reakcji alergicznej. Zdecydowana większość farb trwałych (ale również wiele półtrwałych i zmywalnych) zawiera silne substancje chemiczne o właściwościach alergizujących, m.in. parafenylenodiaminę. Działają one poprzez kontakt ze skórą, a także wdychanie oparów. Według Komisji Europejskiej, która kilka lat temu zbadała tę sprawę, w farbach do włosów występuje 36 substancji, które mogą powodować uczulenie, z kolei badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyszczególnili ich aż 78. Od 2011 roku producenci mają obowiązek zamieszać na opakowaniach produktów do koloryzacji specjalne ostrzeżenia.

Uczulenie na farbę do włosów może objawiać się na różne sposoby, najczęstsze objawy to:

  • wysypka;
  • świąd i pieczenie skóry;
  • zaczerwienienie skóry;
  • opuchlizna całej twarzy;
  • problemy z oddychaniem.

O ile problemy skórne i opuchlizna po farbowaniu włosów mogą zdarzać się dość często i zazwyczaj mijają szybko po podaniu odpowiednich leków, tak problemy z oddychaniem są już dużo poważniejszą sprawą i mogą kończyć się nawet pobytem w szpitalu.

Chociaż śmierć po farbowaniu włosów to skrajny i bardzo rzadki przypadek, nie można jednak całkowicie jej wykluczyć, jeśli w grę wchodzi bardzo silna reakcja alergiczna. Warto przy tym zaznaczyć, że na wystąpienie uczulenia narażone są nawet osoby, które nie zaobserwowały u siebie dotąd innych alergii – według badań statystycznie 50 na 100 osób, które regularnie przeprowadzają zabieg koloryzacji, chociaż raz musiało walczyć z tego typu skutkami ubocznymi.

Uczulenie na farbę do włosów – co robić w takiej sytuacji?

Przede wszystkim wystąpieniu reakcji alergicznej należy zapobiegać zawczasu. W tym celu przed farbowaniem (najlepiej każdym, albo przynajmniej przed skorzystaniem z nowej farby) warto wykonać próbę uczuleniową. Niewielką ilość specyfiku należy nanieść na skórę (np. przedramienia) na co najmniej 48 godzin przed planowanym zabiegiem i uważnie obserwować, czy nie występują niepokojące objawy.

Kiedy uczulenie po farbowaniu włosów już wystąpi, należy reagować natychmiast. Czasem pierwsze objawy pojawiają się od razu po nałożeniu farby, inne dają się zauważyć dopiero w ciągu kolejnych 48 godzin. W przypadku problemów pojawiających się natychmiast, należy jak najszybciej usunąć z włosów farbę, umyć pasma oraz skórę głowy łagodnym szamponem i nałożyć na skalp wazelinę lub krem nawilżający. Ostrzejsze stany zapalne i opuchlizna wymagają wizyty u lekarza i zastosowania leków dermatologicznych oraz antyhistaminowych. Wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego oraz silnych obrzęków twarzy wymaga wezwania pogotowia.

Czy farbowanie włosów jest niebezpieczne?

Czy to oznacza, ze należy bezwzględnie zrezygnować z farbowania włosów? Zdecydowanie nie! Należy jednak robić to rozważnie i podchodzić do sprawy w profesjonalny sposób. Skorzystanie z usług sprawdzonego salonu fryzjerskiego i sięganie po produkty do koloryzacji jak najwyższej jakości, pozbawione szkodliwych substancji, ewentualnie postawienie na naturalne farby, to prosty sposób na uniknięcie potencjalnych skutków ubocznych. Farbowanie włosów może być dzięki temu w pełni bezpieczne! Warto również pamiętać o przeprowadzaniu prób alergicznych – lepiej dmuchać na zimne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP