
Regularne podcinanie włosów nie tylko pozwala nadać im piękny wygląd, ale pozwala też skutecznie zapobiegać ich uszkodzeniom. Kruszące się, rozdwojone końcówki wyglądają nieestetycznie, a przy tym mogą stać się przyczyną ich poważnego i nieodwracalnego zniszczenia. Jak obciąć długie włosy, żeby się ładnie układały? Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest wizyta u fryzjera – specjalista z pewnością będzie w stanie doradzić, jakie cięcie dobrać do danego rodzaju pasm i kształtu twarzy. Cały zabieg można jednak wykonać również w domu. Przedstawiamy wskazówki, jak ściąć długie włosy samodzielnie!
Dlaczego regularne podcinanie włosów jest konieczne?
Wbrew pozorom zapuszczanie włosów nie jest równoznaczne z całkowitą rezygnacją z ich podcinania. Wręcz przeciwnie! W przypadku długich pasm końcówki są narażone na działanie bardzo wielu czynników zewnętrznych, ulegają uszkodzeniom mechanicznym (np. w wyniku tarcia o ubranie) oraz osłabieniu pod wpływem kosmetyków zawierających silne detergenty (np. SLS). Przecieranie się łusek włosowych prowadzi do ich rozdwajania się i kruszenia.
Żeby zapobiec dalszym zniszczeniom struktury pasm, poszerzaniu się i wydłużaniu pojawiających się w niej pęknięć, konieczne jest podcięcie włosów. Długie kosmyki układają się dużo lepiej, kiedy są gładkie i lśniące na całej długości. Należy też pamiętać, że splątane, rozdwojone końcówki nie tylko wyglądają źle, ale sprawiają, że czesanie staje się dużo trudniejsze, wymaga szarpania włosów i często kończy się ich wyrywaniem.
Proste cięcie długich włosów w domu
Jeśli nie zależy ci na skomplikowanym cieniowaniu, a chcesz jedynie odświeżyć fryzurę lub delikatnie ją ukształtować, nie musisz wcale odwiedzać salonu fryzjerskiego. Możesz bez problemu przyciąć pasma samodzielnie. Będziesz jednak potrzebować kilku akcesoriów, bez których nie uda Ci się osiągnąć perfekcyjnego efektu. Przygotuj:
- nożyczki fryzjerskie,
- grzebień o gęsto rozstawionych zębach,
- dwa lustra,
- gumki do włosów (co najmniej dwie, a najlepiej więcej),
- klamrę lub spinkę,
- ręcznik lub pelerynę fryzjerską.
Szczególnie ważne jest przygotowanie profesjonalnych nożyczek. Muszą być bardzo ostre, zwykłe (krawieckie lub do papieru) się nie sprawdzą, tępe ostrze poszarpie włosy i uszkodzi końcówki. Grzebieniem dokładnie rozczeszesz włosy, gumki i klamra pozwolą przytrzymać je w odpowiednim miejscu, a lustra – sprawdzić, czy pasma zostały przycięte równo.
Przycinamy długie włosy – jak obciąć je, żeby ładnie się ułożyły?
Wyróżnić można dwie podstawowe metody na to, jak obciąć długie włosy, żeby się ładnie układały: na mokro i na sucho. Pierwsza wymaga mocnego zmoczenia pasm (możesz wcześniej po prostu umyć głowę) i odciśnięcia ich z nadmiaru wody. Mokre włosy są bardziej plastyczne, dużo łatwiej przyciąć je perfekcyjnie równo, nie elektryzują się i nie puszą, łatwiej je więc przytrzymać w miejscu. Zazwyczaj tę metodę wykorzystuje się w salonach fryzjerskich.
Obcinanie na sucho to doskonałe rozwiązanie w przypadku włosów kręconych i falowanych, sprawdzi się również, jeśli chcesz podkreślić naturalną teksturę włosów. Pozwala od razu zobaczyć, jak fryzura będzie wyglądała finalnie. Takie podcinanie wymaga jednak nieco wprawy – suche włosy są trudniejsze do opanowania i równego przycięcia. Tę metodę stosują profesjonalni fryzjerzy, którzy chcą uzyskać ciekawe, artystyczne stylizacje.
Łatwe obcinanie włosów – kucyk pod brodą i nie tylko!
Jak wykonać w domu idealnie proste cięcie długich włosów albo delikatnie je wycieniować? Możesz skorzystać z kilku prostych sposobów, które ułatwią Ci zadanie. Każdy pozwala uzyskać nieco inny efekt – idealnie równe cięcie, fryzurę w stylu boba lub cieniowanie. Najpopularniejsze metody podcinania włosów w domu to:
- Kucyk pod brodą – wystarczy rozczesać gładko włosy, podzielić je na dwie części przedziałkiem, a potem związać mocno gumką tuż nad brodą; później gumkę należy zsunąć na taką wysokość, na jakiej chcesz obciąć włosy, i ściąć je tuż pod nią.
- „Na kucyka” – rozczesane pasma należy związać w kucyk nad czołem na linii włosów, a następnie obwiązać je drugą gumką na wysokości, na jakiej mają zostać obcięte – cięcie trzeba wykonać tuż nad gumką; później włosy można podzielić na trzy części i dodatkowo je wycieniować.
- Na boba – włosy należy podzielić przedziałkiem na dwie części i związać w dwa kucyki; na każdym trzeba zawiązać gumkę wyznaczającą wysokość cięcia – ważne, żeby były one rozmieszczone równo! Po przycięciu włosów tuż przy gumce wystarczy wyrównać włosy: najpierw te nad karkiem (resztę można przytrzymać w górze klamrą), a potem partiami aż do czubka głowy.
Jeśli zależy Ci wyłącznie na pozbyciu się zniszczonych końcówek, możesz wykorzystać urządzenie o nazwie Split Ender. To narzędzie nie należy do najtańszych, ale pozwala w kilka chwil skutecznie usunąć wszystkie rozdwojone końcówki bez konieczności widocznego skracania pasm. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które zapuszczają włosy i nie chcą zmieniać fryzury.
Szybkie odświeżenie fryzury – przycinanie długich włosów w domu
Żeby nauczyć się, jak ściąć włosy w domu, nie potrzebujesz ani specjalnych umiejętności, ani doświadczenia – wystarczą cierpliwość, ostre nożyczki fryzjerskie i kilka gumek. Pamiętaj, żeby na początku zaczynać od podcinania samych końcówek, a na bardziej drastyczne zmiany długości decydować się dopiero, kiedy nabierzesz nieco wprawy i dobrze poznasz swoje włosy. Przycinanie to element pielęgnacji pasm i dbania o ich kondycję, a także sposób na to, żeby wydawało się, że rosną szybciej – kiedy nie kruszą się i nie łamią na końcach, dużo lepiej widać ich naturalny przyrost!
Dodaj komentarz