Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

kobieta myjaca szamponem wlosoy

Reverse hair washing – czym jest odwrócone mycie włosów?

Wiele trendów związanych z dbaniem o urodę swój początek bierze w mediach społecznościowych. Doskonałym przykładem może być tu metoda pielęgnacji włosów, która popularność zyskała najpierw na TikToku, a potem przebojem zdobyła serca niezliczonej liczby osób ceniących sobie świadome podejście do troszczenia się o fryzurę również na innych platformach. Reverse hair washing czyli RHW (odwrócone mycie włosów) to tak naprawdę jedna, ale kluczowa zmiana w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, która sprawia, że daje ona – przynajmniej zdaniem jej fanek – dużo lepszy efekt niż zwykłe mycie głowy. Dowiedz się, czym jest RHW i na czym tak naprawdę polega!

Odwrócone mycie włosów krok po kroku – instrukcja

Na początek warto wyjaśnić, na czym dokładnie polega odwrócone mycie włosów. To metoda, która – zgodnie z nazwą – wymaga wykonania czynności pielęgnacyjnych w odwrotnej kolejności. Najpierw na całe pasma nakłada się odżywkę lub maskę i pozostawia ją od kilku do nawet 10–15 minut. Później należy ją spłukać, ale nie dokładnie – ważne, żeby kosmetyk częściowo pozostał na włosach, tworząc na nich warstwę ochronną. Następnie można przejść do użycia szamponu i nałożyć go na skórę głowy. Dopiero na końcu włosy należy spłukać bardzo dokładnie.

Do odwróconego mycia włosów można stosować dowolne kosmetyki dopasowane do potrzeb danych pasm. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku odżywki i maski emolientowe. Jeśli kosmyki są skrajnie zniszczone lub przesuszone, warto sięgnąć po produkty z dodatkiem protein. Szampon powinien być łagodny, zawierać delikatny detergent (nie SLS) i jak najmniej sztucznych dodatków – im więcej naturalnych składników tym lepiej.

Co daje odwrócone mycie włosów?

Dlaczego odwrócone mycie włosów w opinii wielu osób jest lepsze od zwykłego mycia? Głównym powodem jest to, że odżywka nałożona przed szamponem wzmacnia naturalną barierę ochronną pasm i sprawia, że stają się one mniej podatne na szkodliwe działanie detergentu zawartego w szamponie. Co zatem daje RHW?

  • Włosy po myciu są gładkie, lśniące i mają większą objętość (są uniesione u nasady, ale bez tendencji do puszenia się).
  • Pasma stają się lżejsze.
  • Włosy nie przesuszają się zwłaszcza u nasady.
  • Skóra głowy jest nawilżona i dobrze oczyszczona.

Można powiedzieć, że odwrócone mycie to skrócona wersja metody OMO (odżywka – mycie – odżywka). Dla niektórych osób może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie obciąża tak bardzo pasm, a przy tym może być skutecznym sposobem na sypkie włosy.

Kto powinien zdecydować się na odwrócone mycie włosów?

  • Czy RHW to metoda pielęgnacji dla każdego? Zdecydowanie tak! Oczywiście, każde włosy reagują inaczej, jednak mycie pasm w ten sposób na pewno nie zaszkodzi, pomoże za to ochronić kosmyki przed uszkodzeniami. Reverse Hair Washing szczególnie dobrze sprawdzi się dla włosów:
  • każdego rodzaju;
  • o tendencji do przesuszania się;
  • matowych, szorstkich, pozbawionych objętości;
  • cienkich, przetłuszczających się, z tendencją do „przyklapnięcia”;
  • po zabiegach chemicznych (farbowaniu, trwałej ondulacji).

Świetnie sprawdza się jako forma dbania o długie włosy. Na dobrą sprawę ten sposób mycia nie jest polecany wyłącznie dla osób o włosach wysokoporowatych i bardzo zniszczonych – poziom nawilżenia, jaki zapewnia, może okazać się zbyt mały. W takich wypadkach zdecydowanie lepiej postawić na metodę OMO. Ten sposób mycia możesz połączyć z innymi metodami pielęgnacji, takimi jak np. hair cycling.

Czy warto stosować odwrócone mycie włosów?

Choć RHW dopiero niedawno stało się modne, tę metodę pielęgnacji stosowały już kobiety w latach 80., zwłaszcza po trwałej ondulacji – pasma wymagają wtenczas szczególnie delikatnego traktowania i intensywnego nawilżenia. Obecnie świadomość dotycząca tego, że kosmyki mogą ucierpieć w wyniku stosowania szamponów zawierających silne detergenty, sprawia, że modne staje się szukanie niestandardowych rozwiązań w pielęgnacji.  Odwrócone mycie włosów w opinii wielu influencerek to skuteczna metoda pozwalająca uniknąć niepotrzebnego niszczenia struktury pasm, a przy tym nadać im jeszcze piękniejszy wygląd. Czy faktycznie tak jest? Najlepiej sprawdzić to osobiście!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP