
Lśniące, sypkie włosy to cel pielęgnacji u niejednej osoby. Nic w tym dziwnego – wyglądają zdrowo, pięknie i dodają pewności siebie. Jednak osiągnięcie takiego efektu często wydaje się trudne, szczególnie w okresach niesprzyjających warunków pogodowych. Na szczęście są na to sposoby, które nie wymagają wizyty w salonie fryzjerskim. Sprawdź, jak mieć sypkie włosy bez wydawania fortuny na profesjonalne zabiegi.
Dlaczego włosy tracą sypkość?
Włosy mogą tracić lekkość, miękkość i blask w wyniku różnych czynników – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Do najpopularniejszych powodów należą:
- nadmiar kosmetyków – duża ilość produktów do stylizacji, olejków, masek, ser i odżywek może prowadzić do zbytniego obciążenia włosów.
- Nieodpowiednia dieta – uboga w substancje szczególnie istotne dla zdrowia włosów i cebulek włosowych, takie jak witaminy z grupy B (przede wszystkim foliany, biotyna, niacyna, kwas pantotenowy, kobalamina, pirydoksyna i ryboflawina), antyoksydacyjne i wzmacniające witaminy A i E, cynk, miedź, krzem, żelazo, potas oraz kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9.
- Brak odpowiedniego mycia – niewłaściwe spłukiwanie produktów do stylizacji, odżywek czy szamponów powoduje ich osadzanie się na włosach.
- Zanieczyszczenia środowiska – kurz, smog i inne czynniki zewnętrzne obciążają włosy i sprawiają, że tracą one blask, elastyczność oraz piękną kondycję.
- Przesuszenie – częsta stylizacja bez termoochrony oraz niedostateczne zabezpieczanie włosów przed nadmierną ucieczką wilgoci z ich wnętrza powoduje utratę elastyczność, podatność na uszkodzenia i matowienie kosmyków.
Sypkie włosy – sposoby pielęgnacji, które pomogą to osiągnąć
Dobra pielęgnacja wymaga poznania swoich włosów i ich potrzeb. Kwestie takie, jak porowatość, typ skrętu czy problemy związane z niepoprawnie wykonanymi zabiegami decydują o tym, jakie kosmetyki będą dla nas najlepsze. Podstawą są:
- szampon – powinien być łagodny, nawilżający i odpowiedni dla mikrobiomu oraz bariery ochronnej. Raz w miesiącu warto użyć silniejszego kosmetyku, aby dogłębnie oczyścić włosy oraz skórę głowy.
- Odżywka – proteinowa, emolientowa lub humektantowa, w zależności od potrzeb włosów. Dobrze jest komponować pielęgnację w taki sposób, aby zachować równowagę PEH.
- Maska – raz na kilka dni dobrze zastosować silną kurację odżywczo-nawilżającą, która pomoże zregenerować, wygładzić, nabłyszczyć i wzmocnić włosy.
- Serum ochronne – żeby uchronić włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, uszkodzeniami mechanicznymi, nadmierną utratą wilgoci, matowieniem, rozdwajaniem i kruszeniem.
- Ochrona UV – promienie ultrafioletowe niszczą strukturę włosów, dlatego niezbędne jest stosowanie produktów z filtrem UV.
- Peeling – usuwa nadmiar sebum, zanieczyszczenia i martwy naskórek, a także stymuluje mikrokrążenie. Dzięki temu cebulki i mieszki włosowe są dotlenione, a włosy rosną zdrowsze i silniejsze.
- Termoochrona – zawsze, kiedy używasz suszarki, lokówki lub prostownicy.
Co zrobić, żeby mieć lejące włosy – wskazówki
Wskazówki pielęgnacyjne
Odpowiednie nawilżanie – dzięki niemu utrzymasz elastyczność, miękkość, gładkość i blask włosów.
Zabezpieczanie – chroń włosy używając serum oraz regularnie podcinając zniszczone końce.
Domykanie łusek – ogranicza uszkodzenia, matowienie, puszenie i blaknięcie koloru.
Regularna zmiana poszewki – pomoże ustrzec się przed rozwojem grzybów i bakterii.
Naturalne materiały – poszewki na poduszki, czapki, szale czy chusty, które mają kontakt z włosami i skórą głowy, powinny być wykonane z przewiewnych i antybakteryjnych materiałów, takich jak bawełna organiczna, len, wiskoza, jedwab, wełna lub bambus.
Suszenie włosów przed snem – spanie w mokrych włosach sprzyja ich plątaniu, uszkodzeniom mechanicznym oraz rozwojowi grzybów i bakterii.
Unikanie częstej stylizacji – ograniczenie stosowania wysokich temperatur narzędzi fryzjerskich to dobry sposób na zachowanie ich zdrowej kondycji, miękkości i blasku.
Składniki na sypkie włosy
Składniki lamelarne – kosmetyki lamelarne to świetny sposób na miękkie, gładkie, lśniące i nawilżone włosy.
Jedwab – nawilża, wygładza, zmiękcza i nabłyszcza.
Oleje roślinne – zmiękczają, wygładzają, wzmacniają i zabezpieczają włosy.
Pantenol – wygładza i nawilża włosy.
Sodium PCA – nawilża, zabezpiecza i nabłyszcza.
Kwas hialuronowy – intensywnie nawilża, zwiększa elastyczność i zmiękcza.
Keratyna – odbudowuje zniszczenia, wyrównuje porowatość i przywraca zdrową kondycję włosów.
Domowe sposoby na sypkie włosy
Płukanka octowa – rozcieńczony wodą ocet jabłkowy to bogactwo witamin i minerałów, które odżywiają włosy, ale również sposób na domknięcie ich łusek, wygładzenie i nabłyszczenie.
Płukanki ziołowe – dostarczają cennych substancji odżywczych, zmiękczają, nawilżają i wygładzają włosy.
Olejowanie – zawarte w olejach roślinnych kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, fitosterole i antyoksydanty wzmacniają i odżywiają włosy, pomagają uporać się z problemami skóry głowy, tworzą ochronny film, zmiękczają, wygładzają i nabłyszczają.
Dodaj komentarz