
Kosmetyki złuszczające, przeciwtrądzikowe i przeciwzmarszczkowe zawdzięczają swoją skuteczność przede wszystkim zawartości kwasów AHA (alfa-hydroksykwasów), które poprawiają elastyczność skóry i stymulują produkcję kolagenu. Nic więc dziwnego, że osoby świadomie dbające o skórę chętnie sięgają po produkty, w których składzie się znajdują. Jednak nie wszystkie te substancje działają tak samo – niektóre posiadają unikalne właściwości. Tak właśnie jest w przypadku kwasu glikolowego. Do jakiej cery sprawdza się najlepiej ten intensywnie działający składnik, kiedy go stosować i z jakimi produktami go nie łączyć? Sprawdź!
Kwas glikolowy – na co się go stosuje?
Spotykany w wielu kosmetykach kwas glikolowy posiada najmniejsze cząsteczki wśród pozostałych kwasów AHA, a to oznacza, że wnika do bardzo głębokich warstw skóry. Ma przy tym silne właściwości higroskopijne, czyli skutecznie wiąże wodę, a więc poza właściwościami złuszczającymi i oczyszczającymi, intensywnie nawilża. Aplikowanie kosmetyków z kwasem glikolowym na twarz sprawia, że:
- cera jest intensywnie nawilżona i nie traci łatwo wilgoci;
- skóra łatwiej się regeneruje, staje się elastyczniejsza, a uszkodzone tkanki szybciej się obudowują;
- blizny (również potrądzikowe) stają się płytsze i mniej widoczne;
- zmarszczki wyraźnie się spłycają.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które zawierają maksymalnie 35% tej substancji w składzie – silniejsze wykorzystywane są jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Choć zazwyczaj wystarczy używać ich raz na kilka dni, w niektórych przypadkach zaleca się nawet codzienne stosowanie kosmetyków z kwasem glikolowym. Jak stosować takie preparaty i kiedy?
Kwas glikolowy – do jakiej cery i kiedy go stosować?
Na dobrą sprawę kwas glikolowy może być używany do każdej cery, pod warunkiem że skóra nie jest uszkodzona, podrażniona lub nie występuje na niej reakcja alergiczna. Warto jednak zacząć od kosmetyków zawierających jego niewielkie stężenie (np. 5%) raz na kilka dni i uważnie obserwować efekty, a dopiero potem stopniowo sięgać po mocniejsze preparaty. Kiedy kwas glikolowy sprawdza się najlepiej?
- W przypadku zrogowaciałej, szorstkiej, suchej skóry wymagającej intensywnego złuszczania i nawilżania.
- Podczas walki z trądzikiem i śladami, jakie pozostawił na cerze.
- Do wygładzania zmarszczek, odmładzania i ujędrniania skóry.
- W celu pozbycia się zaskórników.
- Do redukcji przebarwień cery.
Należy zawsze mieć na uwadze, że jest to substancja drażniąca i nie można przesadzać z jej używaniem! Warto sięgać po produkty, które oprócz kwasu glikolowego zawierają również inne, głęboko nawilżające i łagodzące substancje, np. trehalozę.
Z czym nie łączyć kwasu glikolowego, czyli kiedy nie stosować tego kosmetyku?
Choć kwas glikolowy niewątpliwie jest skuteczny, istnieje kilka przeciwwskazań do jego stosowania. Kiedy nie używać kosmetyków, które go zawierają? Poza wymienionymi już wyżej sytuacjami (uszkodzenia skóry), nie poleca się używania produktów z kwasem glikolowym w składzie:
- w czasie ciąży i karmienia piersią;
- w przypadku równoległego stosowania kuracji i kosmetyków zawierających witaminę A (retinol i retinal), witaminę C lub niacynamid;
- u alergików i osób cierpiących na AZS (atopowe zapalenie skóry);
- w przypadku wystąpienia opryszczki na twarzy lub nadżerek.
Pamiętaj też, że kwas glikolowy uwrażliwia cerę na negatywne działanie promieni UV. Jeśli planujesz spędzić sporo czasu na słońcu, zrezygnuj z kosmetyków, które go zawierają, lub zadbaj o bardzo silną ochronę w postaci kremu o wysokim SPF.
Wydawać się może, że dla intensywniejszego efektu warto stosować równocześnie różne kwasy, m.in. AHA BHA, LHA i PHA, takie jak kwas glikolowy i salicylowy. Czy można łączyć te dwie substancje? Zdecydowanie nie! Ich działanie będzie wtedy zbyt silne i może prowadzić do występowania zaczerwienień i podrażnień.
Czy kwas glikolowy to zawsze najlepszy wybór?
Wiele osób świadomie podchodzących do pielęgnacji cery, zastanawia się, co lepsze: retinol czy kwas glikolowy? Postawić na kwasy AHA, BHA, LHA czy PHA? Wybrać kwas glikolowy czy migdałowy? Tak naprawdę nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na te pytania. Wszystko zależy od konkretnej skóry jej kondycji, cech i potrzeb. Najlepszym wyborem jest wypróbowanie różnych kosmetyków złuszczających i wygładzających, które je zawierają – oczywiście zachowując umiar i ostrożność przy doborze ich stężenia i częstotliwości stosowania. Zawsze możesz też odwiedzić profesjonalny salon kosmetyczny i poprosić o poradę specjalistę!
Dodaj komentarz