Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

pipeta retinolu

Retinol a retinal – podobieństwa i różnice 

Retinol i retinal to retinoidy o szerokim działaniu. Umiejętnie stosowane sprawiają, że skóra staje się gładsza, bardziej promienna i jędrna. To doskonale przebadane składniki, które warto włączyć do swojej pielęgnacji. Poznaj różnice pomiędzy nimi i wybierz najlepszą formę dla siebie. 

Jak działają retinoidy?

Retinal i retinol to pochodne witaminy A, które mają szerokie zastosowanie w kosmetologii. Znane są przede wszystkim ze swoich właściwości anti-aging. Aplikowane na skórę stymuluję naturalną produkcję kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za napięcie skóry. Ponadto substancje te wykazują działanie ujędrniające, przeciwzmarszczkowe i złuszczające. 

Retinoidy mogą również zmniejszać widoczność przebarwień na skórze. Dzieje się tak z powodu ograniczenia produkcji melaniny, której nadmiar prowadzi do powstawania zmian barwnikowych. Retinoidy wyrównują koloryt skóry, sprawiając, że jest ona bardziej promienna i gładka. 

Warto również wspomnieć o wykorzystaniu retinolu i retinalu w terapiach skór trądzikowych. Substancje te normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszają powstawanie zaskórników i stanów zapalnych. 

Czym różni się retinal od retinolu?

Zarówno retinal, jak i retinol ulegają przemianie do kwasu retinowego. Podstawowa różnica pomiędzy tymi substancjami wynika z ilości przekształceń chemicznych, jakie są potrzebne, aby dojść do tej postaci. Retinol potrzebuje dwóch przekształceń, a retinal jednej. Ze względu na to można uznać, że retinal działa szybciej i w niższych stężeniach niż retinol. To również pozwala na stosowanie tego retinoidu na skóry wrażliwe, skłonne do podrażnień, które niekoniecznie dobrze reagują na czysty retinol. Nie oznacza to jednak, że kosmetyki na bazie retinalu są lepsze niż te z retinolem. 

Biorąc pod uwagę sposób działania retinoidów, posiadacze skór wrażliwych, z trądzikiem różowatym czy skłonnością do podrażnień powinni sięgać po retinal. Będzie on łagodniejszy dla nich, przy zachowaniu wysokiej skuteczności. U skór tłustych, z widocznymi porami, zdecydowanie lepsze rezultaty zapewni czysty retinol. 

Jak stosować retinol i retinal?

Retinol i retinal należy umiejętnie wprowadzać do swojej pielęgnacji. Kluczowe jest zbudowanie tolerancji, dzięki czemu ograniczysz ryzyko podrażnień skóry. Swoją przygodę z retinoidami należy rozpocząć od niskich stężeń. Substancję należy aplikować na czystą i suchą skórę według schematu:

  • przez pierwsze 2 tygodnie nakładaj kosmetyk co 4-5 dni,
  • z każdym kolejnym tygodniem skracaj ten czas o jeden dzień, aż będziesz nakładać go codziennie.

Bardzo ważne jest, aby nakładać retinol na twarz wieczorem. Po upływie 30-40 minut od aplikacji można zaaplikować krem. Jest to ważne, aby domknąć całą pielęgnację. Jaki krem po retinolu będzie najlepszy? Zdecydowanie świetnym rozwiązaniem będzie kosmetyk o właściwościach nawilżających i regenerujących. Szukaj produktów z ceramidami, kwasem hialuronowym czy peptydami. 

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania retinoidów?

Musisz wiedzieć, że retinoidy nie dają natychmiastowych efektów. Bardzo ważna jest cierpliwość i systematyczność. Efekty najczęściej są widoczne po kilku miesiącach stosowania, jednak są one warte wszelkich poświęceń. Skóra będzie gładsza, promienna i wyraźnie jędrniejsza.

Retinol ma skutki uboczne. Zazwyczaj pojawiają się na początku stosowania. Należą do nich zaczerwienienia, łuszczenie się skóry, swędzenie i pieczenie. Jest to etap przejściowy, dlatego jeśli Twoja skóra, jakkolwiek zareaguje, zmniejsz częstotliwość stosowania retinolu, zadbaj o odbudowę bariery hydrolipidowej i rozpocznij budowanie tolerancji od nowa. Wiedząc, jak stosować retinol będzie Ci łatwiej uniknąć podrażnień, o ile zrobisz to zgodnie ze schematem. 

Musisz również wiedzieć, z czym nie łączyć retinolu w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Niekorzystny efekt uzyskasz łącząc go z:

  • kwasami AHA i BHA,
  • witaminą C w czystej formie,
  • nadtlenkiem benzoilu – substancji stosowanej w leczeniu trądziku pospolitego.

Wiedząc, co to jest retinol i czym różni się od retinalu, łatwiej Ci będzie dobrać odpowiedni kosmetyk do pielęgnacji swojej skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP