Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

Niacynamid – jak działa i jakie są jego właściwości?

Niacynamid to substancja, której działanie zauważysz dopiero po kilku tygodniach regularnego stosowania, ale warto być cierpliwym. Dzięki niemu skóra będzie gładsza, jędrniejsza, a niedoskonałości mniej widoczne. Co jeszcze niacynamid może zrobić dla Ciebie? Sprawdź.

Jak działa niacynamid?

Niacynamid to pochodna witaminy B3, która jest znana również jako witamina PP lub niacyna. Jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków do pielęgnacji skóry oraz włosów. Ogromną zaletą niacynamidu jest fakt, że może być stosowany przez każdego, nawet osoby posiadające skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień. Posiada również szereg właściwości:

  • pomaga w syntezie ceramidów i lipidów, wzmacniając barierę hydrolipidową,
  • działa antyoksydacyjnie, eliminuje wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za starzenie się skóry,
  • regeneruje skórę, zmniejsza również blizny potrądzikowe,
  • reguluje produkcję sebum, zmniejszając błyszczenie się skóry,
  • działa przeciwtrądzikowo,
  • zapobiega powstawaniu przebarwień i ujednolica koloryt skóry.

Niacynamid ma również zastosowanie w pielęgnacji skóry z łuszczycą, atopowej, wrażliwej czy z trądzikiem różowatym.

Jak stosować niacynamid?

Niacynamid jest dobrze tolerowany i ma niski potencjał alergizujący, jednak warto pamiętać o jego prawidłowym stosowaniu. Jeśli wprowadzasz kosmetyki z tym składnikiem pierwszy raz, zacznij swoją przygodę od niższych stężeń, najlepiej między 3% a 5%. Dzięki temu przyzwyczaisz skórę do działania niacynamidu i ograniczysz zaczerwienienie, które może się pojawić na początku stosowania. Możesz również nakładać go co drugi dzień, aż do momentu, jak Twoja skóra się przyzwyczai. 

Niacynamid w wyższych stężeniach sprawdzi się natomiast w pielęgnacji skór z niedoskonałościami, jak łojotok, trądzik czy przebarwienia. Mogą go również stosować mężczyźni. Pora nakładania kosmetyku nie ma znaczenia. Niacynamid rano czy wieczorem będzie tak samo skuteczny, ale podczas porannej rutyny nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej. 


Z czym można łączyć niacynamid?

Niacynamid i retinol bardzo się lubią. Pochodna witaminy B3 łagodzi drażniące działanie retinolu i zmniejsza łuszczenie się skóry, które często pojawia się po jego stosowaniu. Jeśli natomiast zastanawiasz się czy retinol czy niacynamid, to nie musisz wybierać. Substancje te mają różne działanie, które wzajemnie się uzupełnia. Dobrą wiadomością jest również to, że niacynamid można stosować ze składnikami nawilżającymi, np. .kwasem hialuronowym. Dzięki temu efekt nawilżonej skóry będzie jeszcze lepszy.

Z czym nie można łączyć niacynamidu?

Nie zaleca się łączenia niacynamidu z kwasem askorbinowym (witaminą C). Połączenie to może skutkować podrażnieniami skóry. Wiele osób zastanawia się też, czy można łączyć niacynamid z kwasem salicylowym. Nie jest to najlepszy wybór, z uwagi na zwiększone ryzyko podrażnienia skóry, tak samo jak w przypadku, kiedy połączysz niacynamid z witaminą C. Należy również unikać nakładania kwasów BHA i niacynamidu w tym samym czasie na skórę. Może to prowadzić do pieczenia i zaczerwienienia.

Na efekt niacynamidu trzeba jednak poczekać kilka tygodni. Substancja ta działa stopniowo na skórę, dlatego regularność i cierpliwość jest wskazana. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TOP