
Peptydy biomimetyczne to stosunkowo nowe związki wykorzystywane w kosmetologii. Wykazują szereg cennych właściwości, które docenią osoby zmagające się z utratą jędrności, zmarszczkami czy nawet cellulitem. Poznaj działanie peptydów biomimetycznych.
Czym są peptydy biomimetyczne i jakie są ich rodzaje?
Peptydy biomimetyczne to organiczne związki chemiczne, które przypominają peptydy naturalnie występujące w skórze. Mają udowodnione działanie w walce z procesami starzenia się skóry, jak utrata elastyczności, brak jędrności czy spadek nawilżenia.
Można wyróżnić główne rodzaje peptydów biomimetycznych, do których należą:
- Peptydy sygnałowe – to krótkie łańcuchy aminokwasów, o niewielkich rozmiarach, dzięki czemu są w stanie pokonać barierę naskórkową. Pobudzają skórę do regeneracji, stymulują naturalną produkcję kolagenu i elastyny, przyczyniając się do zwiększenia jędrności i elastyczności.
- Peptydy transportujące – najpopularniejszym przedstawicielem jest peptyd miedzi. Jest on wykorzystywany w pielęgnacji dojrzałej skóry, a także tej z pierwszymi oznakami starzenia się. Ten rodzaj peptydów wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, a także bierze udział w gojeniu ran i mikrouszkodzeń.
- Inhibitory neurotransmiterów – najbardziej znana jest argirelina, czyli peptyd stworzony na wzór toksyny botulinowej (botoksu). Blokuje on neuroprzekaźniki, odpowiedzialne za skurcze mięśni, dzięki czemu wygładza zmarszczki i poprawia strukturę skóry.
Peptydy biomimetyczne w kosmetykach
Peptydy biomimetyczne dawniej były obecne jedynie w kosmetykach przeznaczonych do stosowania w gabinetach kosmetologicznych, a obecnie można je znaleźć w coraz większej ilości kosmetyków dostępnych dla każdego. Dzięki temu wiele osób może poznać ich niesamowity wpływ na skórę i włosy.
Peptydy biomimetyczne na twarz
Najbardziej cenionym działaniem peptydów biomimetycznych jest ochrona skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych, które przyspieszają starzenie się skóry, w tym powstawanie zmarszczek. Można zatem stwierdzić, że związki te wykazują działanie antyoksydacyjne. Niektóre peptydy mogą zmniejszać widoczność przebarwień, z którymi walczy wiele kobiet, w szczególności po wakacjach.
Istnieje peptyd, którego zadaniem jest zwalczanie trądziku. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, a także zmniejszające stany zapalne na skórze. W pielęgnacji skóry trądzikowej, peptydy biomimetyczne mogą również przyspieszać proces keratynizacji naskórka, pomagając odblokować pory odpowiedzialne za powstawanie zaskórników.
Peptydy biomimetyczne na włosy
Peptydy biomimetyczne można stosować nie tylko na twarz, ale również na włosy. Najnowsze badania potwierdzają ich pozytywny wpływ na mieszki włosowe. Ograniczają wypadanie włosów, zwiększają ich gęstość, a także mogą być wykorzystywane w leczeniu łysienia. Oznacza to, że związki te mają wszechstronne działanie, a odpowiedni dobór rodzaju peptydów pozwala zwalczyć wiele problemów ze skórą i owłosioną skórą głowy.
Peptydy biomimetyczne na ciało
Niektóre peptydy biomimetyczne mogą być również wykorzystywane do pielęgnacji ciała, zwłaszcza w zwalczaniu cellulitu. Rozkładają one komórki tłuszczowe, sprawiając, że skóra staje się gładsza. To doskonałe uzupełnienie regularnych ćwiczeń fizycznych i diety, które pozwala osiągnąć ciało bez cellulitu.
Patrząc na efekty działania peptydów biomimetycznych można stwierdzić, że są one prawdziwym game changerem w pielęgnacji twarzy, włosów i ciała.
Dodaj komentarz