
Bimatoprost to substancja stosowana w okulistyce oraz kosmetologii. Zyskała na popularności dzięki skutecznemu pobudzaniu wzrostu i zagęszczaniu włosów. Jednak pomimo licznych głosów potwierdzających jej efektywność, wokół preparatu narosło wiele mitów. Zanim więc sięgniesz po kosmetyki z bimatoprostem, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!
Bimatoprost – co to za substancja?
Bimatoprost jest syntetycznym związkiem chemicznym. Jako tzw. analog prostagladyn, które naturalnie występują w ludzkim organizmie, jest lipidem o właściwościach podobnych do hormonów. Jego właściwości odkryto podczas badań pacjentów z jaskrą. Jego działanie obejmujące m.in. wydłużenie, zagęszczenie i przyciemnienie rzęs szybko sprawiło, że z właściwości bimatoprostu zaczęli korzystać również producenci kosmetyków. Bimatoprost działa poprzez aktywację receptorów prostaglandynowych w cebulkach włosowych pobudzając je do wzrostu. Efektem stosowania jest wydłużenie fazy anagenu (wzrostu) włosków, dzięki czemu stają się one dłuższe, ciemniejsze i gęstsze. W kosmetologii bimatoprost stał się popularny jako składnik aktywny ser stymulujących wzrost rzęs. W formie pędzelków do aplikacji na linii rzęs jest prosty i łatwy w aplikacji. Znaleźć można go również we wcierkach i serach do włosów, które mogą hamować wypadanie, stymulować cebulki i powodować lepszy porost gęstszych, mocniejszych włosów.
Bimatoprost – kompendium wiedzy
Bimatoprost to substancja, która powstała w celu leczenia łysienia – MIT
Bimatoprost powstał w celu obniżeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjentów z jaskrą. Pierwotnie był więc stosowany wyłącznie w okulistyce, w postaci kropli do oczu. W trakcie badań pacjentów z tym schorzeniem odkryto, że jednym ze skutków ubocznych stosowania substancji jest lepszy porost i zagęszczenie rzęs.
Każdy może stosować krople z bimatoprostem – MIT
Bimatoprost jako środek okulistyczny nie jest wskazany dla wszystkich pacjentów. Przed jego zastosowaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem, szczególnie w przypadku osób z aktywnymi infekcjami stanami zapalnymi oka. Stosowanie bimatoprostu bez nadzoru lekarza może nieść poważne ryzyko. Przeciwwskazania obejmują m.in. aktywne stany zapalne organizmu, alergie, choroby skórne, ciążę oraz okres karmienia.
Bimatoprost działa na porost włosów – FAKT
Wzrost włosów przebiega w trzech fazach: anagenu (wzrostu), katagenu (przejściowej) i telogenu (spoczynku). Bimatoprost wykazuje właściwości przedłużające fazę anagenu (aktywnego wzrostu), dzięki czemu rosną one dłużej. Dodatkowo poprawia mikrokrążenie, stymuluje cebulki poprzez ich odżywienie i dotlenienie, zwiększa liczbę aktywnych mieszków, a także zwiększa aktywność ich komórek macierzystych. Dzięki temu włosy rosną grubsze.
Bimatoprost na włosy działa długo i efektywnie – MIT
Faktem jest, że efekty stosowania serum z bimatoprostem są zwykle zauważalne dość szybko – po około 4–8 tygodniach regularnego stosowania. Jednak zaprzestanie stosowania preparatu z tą substancją sprawia, że włosy wracają do poprzedniego stanu. Może się również zdarzyć, że pozbawione składnika stymulującego cebulki, włosy staną się osłabione i będą rosły gorzej, niż przed terapią.
Stosowanie bimatoprostu jest w pełni bezpieczne – MIT
Bimatoprost jest substancją, której stosowanie wymaga dużej ostrożności. Niepożądane działania bimatoprostu mogą odbić się na zdrowiu obszarów, na których jest stosowany oraz całego organizmu.
Bimatoprost może wywoływać skutki uboczne – FAKT
Najczęstsze z nich to podrażnienie lub zaczerwienienie skóry, alergie, uczucie swędzenia czy pieczenia, hirsutyzm, hiperpigmentację skóry, ogólne osłabienie organizmu, nudności, bóle i zawroty głowy, zaostrzenie objawów astmy i chorób płuc, a nawet nadciśnienie tętnicze oraz pogorszenie wyników badań wątroby. Dlatego stosowanie preparatów z bimatoprostem powinno być nadzorowane przez lekarza i wymaga przestrzegania zaleceń producenta.
Efekty uboczne bimatoprostu są odwracalne – MIT
Niektóre działania niepożądane, takie jak przebarwienia, alergie czy pogorszenie stanu zdrowia, mogą być trwałe. Dlatego tak istotne jest stosowanie preparatu pod kontrolą lekarza i przestrzeganie wskazówek dotyczących jego stosowania.
Bimatoprost może uszkodzić wzrok – FAKT
Czy bimatoprost uszkadza wzrok? Niestety odpowiedź brzmi: tak. Nieumiejętnie lub nieświadomie stosowany w okolicach oczu bez konsultacji z lekarzem, bimatoprost może wywoływać przekrwienie spojówek, światłowstręt, stany zapalne, obrzęki, alergie, krwawienie, pogorszenie ostrości widzenia i ogólne osłabienie wzroku. Stany zapalne, alergie i obrzęki mogą również przerodzić się w poważniejsze choroby oczu.
Producenci kosmetyków zawsze informują o obecności bimatoprostu w składzie – MIT
Niestety nie wszyscy producenci wyraźnie zaznaczają, że w składzie serum lub wcierki na porost włosów jest obecny bimatoprost. Nazwa chemiczna tej substancji nie musi pojawiać się wyłącznie w rozpoznawalnej formie. Inne sposoby oznaczania bimatoprostu to: Isopropyl Cloprostenate, Methylamino Dihydro Noralfaprostal, Dechloro Dihydroxy Difluoro Ethylcloprostenolamide, 17-Phenyl Trinor Prostaglandin E2 Serinol Amide oraz Trifluoromethyl Dechloro Ethylprostenolamide.
Produkty do włosów i rzęs z bimatoprostem są dokładnie przebadane – MIT
Niestety w związku z tym, że kosmetyki z bimatoprostem nie są lekami, nie muszą przechodzić tak restrykcyjnych kontroli i badań, jak np. okulistyczne leki z bimatoprostem.
Wcierka z bimatoprostem to najlepszy sposób na porost włosów – MIT
Na rynku istnieją alternatywne metody stymulacji wzrostu włosów, takie jak sera na bazie peptydów, roślinnych substancji aktywnych (np. olejów roślinnych, kofeiny, żeń-szenia, rozmarynu, amli lub biofermentów) lub minoksydylu.
Stosowanie bimatoprostu jest efektywne po chemioterapii – FAKT
Preparaty z bimatoprostem mogą stanowić doskonałe wsparcie dla osób, które zmagają się utratą owłosienia wywołaną stosowaniem chemioterapii.
Obecna wiedza na temat bimatoprostu jest kompletna – MIT
Bimatoprost wciąż stanowi przedmiotem licznych badań, szczególnie w kontekście jego zastosowania podczas leczenia łysienia lub jako alternatywa dla terapii hormonalnych. Choć aktualnie stosowany jest głównie w kosmetologii i okulistyce, potencjalne zastosowania bimatoprostu mogą obejmować także inne schorzenia związane z utratą owłosienia. Dodatkowo nie wszystkie skutki uboczne stosowania tej substancji zostały już dokładnie opisane.
Bimatoprost może być bez ograniczeń stosowany w kosmetykach i produktach bez recepty – MIT
Ze względu na ryzyko działań niepożądanych, w wielu krajach produkty z wysoką zawartością bimatoprostu są dostępne wyłącznie na receptę. W niektórych państwach całkowicie wycofano z rynku również kosmetyki z tym preparatem. W produktach przeznaczonych do użytku domowego stężenie substancji jest ściśle kontrolowane i nie może przekraczać 0,03% – aż 10x mniej, niż w przypadku leków i preparatów na receptę.
Bimatoprost na włosy – podsumowanie
Bimatoprost to skuteczna substancja o szerokim spektrum działania, jednak jego stosowanie wymaga konsultacji i kontroli lekarza, skrupulatnego przestrzegania zaleceń, świadomości ryzyka i ostrożności. Niestety wiele obiegowych informacji o bimatoproście opiera się na mitach, które mogą prowadzić do nieuważnego stosowania substancji, a nawet poważnego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego tak ważne jest, aby nie stosować kosmetyków i preparatów na własną rękę. W przypadku utraty włosów, łysienia plackowatego lub androgenowego i innych problemów z włosami i/lub skórą głowy, w pierwszej kolejności warto wykonać badania kontrolne oraz skonsultować się z trychologiem i/lub endokrynologiem.
Dodaj komentarz