
Picie kolagenu stało się bardzo popularnym, a wręcz modnym sposobem na dbanie o zdrowie i piękny wygląd. Taką suplementację promują influencerki, można przeczytać o niej w wielu miejscach w internecie… ale czy faktycznie jest skuteczna? Kolagen to substancja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka. Nazywany jest czasem „białkiem młodości”, zupełnie jakby miał niemal magiczne działanie. Czy kolagen pomaga na stawy? Czy naprawdę jest w stanie zapewnić skórze młody wygląd na długo? Sprawdzamy!
Czym tak naprawdę jest kolagen?
Popularny kolagen to białko fibrylarne (a właściwie cała rodzina białek o podobnej budowie), czyli substancja będąca jednym z podstawowych składników budulcowych organizmu ludzkiego. Znajduje się w substancji międzykomórkowej tkanek zwierzęcych i odpowiada za ich elastyczność oraz wytrzymałość. U kręgowców kolagen stanowi aż jedną trzecią wszystkich białek występujących w ciele! Znaleźć można go przede wszystkim w skórze, kościach, chrząstkach i ścięgnach. Jego niedobór w organizmie może skutkować wieloma problemami natury zdrowotnej… i estetycznej, ponieważ białko to rzeczywiście odpowiada w dużej mierze za młody wygląd.
Działanie kolagenu na organizm
W ostatnim czasie urodowym „lekiem na całe zło” stało się picie kolagenu. Na co tak naprawdę pomaga ten suplement i czy rzeczywiście jest tak wszechstronny? Krótko mówiąc – tak. Kolagen bierze udział w powstawaniu innego białka, elastyny, która zapewnia tkankom elastyczność, pomaga zwalczać enzymy powodujące ich degradację i zwiększa ilość fibroblastów w organizmie. Co to oznacza w praktyce? Działanie kolagenu jest bardzo szerokie i obejmuje przede wszystkim:
- wspomaganie prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych poprzez dbanie o właściwą integralność tkanek;
- wspieranie funkcjonowania stawów i chrząstek;
- zapewnienie skórze elastyczności, gładkości i odpowiedniego nawilżenia, zapobieganie powstawaniu zmarszczek, trądziku i cellulitu;
- zmniejszanie uszkodzeń skóry, które powstają pod wpływem promieni UV;
- wiązanie wody w organizmie;
- przyspieszanie gojenia się ran i tworzenia blizn, wspomaganie układu krwionośnego.
Kolagen zmniejsza stres oksydacyjny, a więc spowalnia starzenie się organizmu, a przy tym wspiera syntezę kwasu hialuronowego. Pozytywnie wpływa zatem na kondycję całego organizmu. Poprawia wchłanianie minerałów, dzięki czemu wspiera jego odżywienie, a przy tym zapewnia piękny wygląd: nie tylko skóry, ale również włosów i paznokci!
Dlaczego kolagen do picia jest tak dobrze przyswajalny i popularny?
Najpopularniejszą formą kolagenu stosowanego do suplementacji jest obecnie hydrolizat, który rozpuszcza się w wodzie, tworząc napój. Pomijając kwestie praktyczne – brak konieczność połykania dużych tabletek lub ampułek – ta forma przyjmowania ma jedną, najważniejszą zaletę: jest lepiej przyswajana przez organizm. Hydrolizowany kolagen jest rozbijany na bardzo małe cząsteczki (peptydy kolagenowe), które są szybko i skutecznie wchłaniane w układzie pokarmowym. Działa więc szybciej, łatwiej się trawi i nie powoduje podrażnień pokarmowych.
Stosowanie tego suplementu w formie napoju jest bardzo proste, wystarczy przestrzegać dawkowania podanego przez producenta i pamiętać o regularności. Mogą po niego sięgnąć niemal wszyscy – szczególnie osoby po 25. roku życia, sportowcy i chorzy zmagający się z problemami dotyczącymi stawów i kości. Z picia kolagenu powinny zrezygnować jedynie osoby z wysokim poziomem cukru we krwi.
Brak kolagenu – objawy, które występują najczęściej
Niedobór kolagenu w organizmie można zauważyć bez większych problemów. Po 25. roku życia białka ulegają coraz szybszej naturalnej degradacji, dlatego już wtedy warto rozważyć ich suplementację. Dodatkowe czynniki, które powodują zmniejszenie syntezy kolagenu, to intensywna aktywność fizyczna, stres, zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe oraz zbyt częste przebywanie na słońcu. Całkowicie ustaje ona po 60. roku życia. W przypadku braku kolagenu objawy to przede wszystkim:
- Znaczące pogorszenie się kondycji skóry (zmarszczki, utrata jędrności, przesuszenie) oraz paznokci.
- Wypadanie i kruszenie się włosów.
- Podatność na złamania kości.
- Nieprawidłowe funkcjonowanie stawów, ich sztywność, trudności z poruszaniem się.
- Zaburzony proces gojenia i nieprawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego.
Zaobserwowanie tych objawów jest oczywiście podstawą do tego, żeby jak najszybciej odwiedzić lekarza. Jeśli jednak badania nie wykażą żadnych zmian chorobowych, warto sięgnąć po kolagen do picia!
Czy w takim razie warto pić kolagen?
Zdecydowanie tak! To suplement, który niezwykle rzadko powoduje występowanie skutków ubocznych (alergii i podrażnień układu pokarmowego), jest bezpieczny i nietoksyczny, a przy tym zgodny biologicznie z ludzkimi tkankami, co oznacza, że organizm przyswaja go szybko i bez problemu. Peptydy kolagenowe całkowicie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym i osiągają najwyższe stężenie w skórze. Należy jednak pamiętać o tym, żeby sięgać po wysokiej jakości, certyfikowane produkty o dobrym składzie (np. uzupełnionym o dodatkowe witaminy i minerały).
Dodaj komentarz