
Kiedy farbujesz włosy, zazwyczaj oczekujesz perfekcyjnego efektu, który zachwyci i Ciebie, i otoczenie. Bywa jednak, że koloryzacja się nie uda, wymarzony odcień na żywo nie pasuje do Twojego typu urody albo farbowanie przez przypadek objęło też skórę… Często włosy potrzebują też intensywnego nawilżenia, bo są bardzo przesuszone. Czy to oznacza, że jedyne, co Ci pozostaje, to przyzwyczaić się do nowego koloru lub ściąć włosy? Na szczęście nie! O ile faktycznie usunięcie trwałej farby z pasm może być trudne i zwykle wymaga wizyty w salonie fryzjerskim i sporego wydatku, tak w przypadku półtrwałych i zmywalnych preparatów do koloryzacji sprawa jest dużo prostsza. Zatem jak zmyć farbę do włosów, żeby przywrócić im naturalny odcień? I jak usunąć ją ze skóry, jeśli przez przypadek pobrudzisz się w czasie zabiegu? Na te pytania odpowiadamy poniżej!
Czy da się zmyć farbę z włosów?
W większości przypadków zmycie farby z włosów jest możliwe, jednak stopień skomplikowania tego procesu zależy od użytego preparatu do koloryzacji i tego, na jakiej zasadzie działa. Trwały kolor uzyskuje się, kiedy w czasie koloryzacji łuski włosowe mocno się rozchylają, a pigmenty wnikają głęboko w strukturę włosa i tam osiadają. Da się je stamtąd usunąć, choć niewątpliwie jest to proces skomplikowany i mocno obciążający dla pasm. Tonery i farby zmywalne działają inaczej – pigmenty osiadają na powierzchni włosa, oblepiając ją szczelnie, i nie wnikają do jego wnętrza. To oznacza, że dużo łatwiej się ich pozbyć. W takim razie jak zmyć farbę do włosów łatwo i skutecznie?
Jak pozbyć się z włosów trwałej farby?
Jak zmyć farbę z włosów po koloryzacji trwałej i czy to w ogóle możliwe? Da się to zrobić, choć nie jest to łatwe. Zabieg dekoloryzacji przeprowadzany jest w salonie fryzjerskim i wymaga użycia dekoloryzatora lub rozjaśniacza wymieszanego z oksydantem o odpowiednim stężeniu. To dwa preparaty powodujące utlenianie się pigmentów wewnątrz pasm. Im ciemniejszy kolor, tym dłużej trwa proces i może się zdarzyć, że konieczne będzie przeprowadzenie kilku zabiegów, co z kolei wiąże się z mocniejszym uszkodzeniem pasm i większymi kosztami.
W zdecydowanej większości przypadków po dekoloryzacji konieczne jest od razu kolejne farbowanie na wybrany kolor – włosy, z których usunięto pigment, są wyblakłe i występują na nich żółte i czerwone refleksy, których nie da się całkowicie usunąć. Ponadto pasma po zabiegu są mocno osłabione i uszkodzone, łuski mogą być niedomknięte i rozszczelnienie, pojawia się szorstkość i matowość. Dlatego konieczne jest zadbanie o ich codzienną pielęgnację i sięgnięcie po regenerujące szampony , odżywki i maski do włosów zniszczonych.
Czym zmyć farbę z włosów – domowe sposoby na dekoloryzację
Jeżeli chodzi o koloryzację tonerami i preparatami zmywalnymi, istnieje całkiem sporo opcji, czym zmyć farbę z włosów. Domowe sposoby, choć nie dają natychmiastowego efektu i zwykle zabieg wymaga kilkukrotnego powtórzenia, są bardzo skuteczne. Przyspieszają spłukiwanie pigmentów, które osiadły na włosach, i pomagają przywrócić pasmom wyjściową barwę. Większość z tych metod wymaga jednak silnego rozchylenia łusek włosowych, dlatego pamiętaj, żeby po ich wykorzystaniu nałożyć za kosmyki dobrą odżywkę! Oto najprostsze domowe sposoby na to, jak zmyć farbę z włosów:
Mycie głowy silnie oczyszczającym szamponem | Potrzebujesz: mocnego szamponu (tzw. rypacza lub chelatującego) Sposób użycia: spłucz włosy gorącą wodą (żeby rozchylić łuski włosowe), wymyj je szamponem, mocno go pieniąc, a potem spłucz. Następnie użyj odżywki zakwaszającej, która domknie łuski włosowe. Przy intensywnych kolorach proces ten trzeba powtórzyć kilka razy. |
Soda oczyszczona | Potrzebujesz: sody oczyszczonej, szamponu (np. przeciwłupieżowego), ewentualnie soku z cytryny / wody / octu jabłkowego Sposób użycia: sodę dodaj do szamponu i umyj nim włosy; możesz też zmieszać jej łyżkę z wodą / sokiem z cytryny / octem jabłkowym na papkę, nałożyć ją na włosy, odczekać chwilę (maks. 30 min) i zmyć szamponem. Na koniec koniecznie użyj odżywki, która domknie rozchylone łuski włosowe. |
Sok z cytryny lub ocet jabłkowy | Potrzebujesz: soku z cytryny lub octu jabłkowego, ewentualnie oliwki Sposób użycia: sok z cytryny rozmieszaj z wodą i nałóż na włosy w czasie mycia szamponem – na pianę; odczekaj kilka minut i spłucz. Z octu jabłkowego możesz zrobić płukankę lub zmieszać go pół na pół z oliwą z oliwek i nałożyć na włosy jak odżywkę. |
Olej kokosowy | Potrzebujesz: oleju kokosowego i ciepłej wody Sposób użycia: rozpuść olej w kąpieli wodnej i nałóż go obficie na włosy. Następnie zawiń je w ręcznik lub schowaj pod czepkiem i odczekaj kilka godzin. Na koniec zmyj olej mocnym szamponem i użyj odżywki. |
Witamina C | Potrzebujesz: sproszkowanej witaminy C i wody Sposób użycia: sproszkowaną witaminę C dodaj do szamponu, którym myjesz włosy, lub rozmieszaj ją na pastę z wodą i nałóż ją na pasma na ok. godzinę przed myciem głowy. Ten sposób działa bardzo powoli i delikatnie. |
Miód (do włosów blond) | Potrzebujesz: miodu i wody utlenionej Sposób użycia: zmieszaj miód i wodę utlenioną na pastę, nałóż ją na włosy i odczekaj kilka godzin. Następnie umyj dokładnie głowę i użyj odżywki zakwaszającej. Ten sposób działa bardzo delikatnie. |
Możesz kupić profesjonalne zmywacze do farb do włosów, których możesz użyć w domu. Warto mieć taki produkt pod ręką, jeśli nie masz pewności, czy wybrany kolor będzie dobrze wyglądać na Twoich pasmach!
Czym zmyć farbę do włosów ze skóry, żeby nie zostawić śladów?
Farbowanie włosów w domu często wiąże się z niezbyt estetycznym skutkiem ubocznym – śladami farby na skórze. Zwykle pojawiają się na dłoniach, twarzy przy linii włosów, szyi i karku, czyli tam gdzie przez przypadek mogą dotknąć jej pasma z nałożonym preparatem do koloryzacji. O ile w przypadku tonerów i zmywalnych farb problem szybko znika dzięki wodzie z mydłem, tak farby trwałe pozostawiają dużo bardziej uciążliwe ślady. Można poradzić sobie z nimi na dwa sposoby: używając kosmetyków lub wykorzystując domowe metody.
Mało osób wie o tym, że na rynku dostępne są specjalne chusteczki nawilżane do zmywania farby do włosów ze skóry oraz fluidy o tej samej funkcji. To najprostszy sposób na pozbycie się problemu. Jeśli jednak nie dysponujesz tego typu środkami, możesz wykorzystać kosmetyki, które teoretycznie mają zupełnie inną funkcję. Jak zmyć farbę z włosów szybko i bez śladów? Możesz użyć:
- mleczka lub płynu do demakijażu – najlepiej, jeśli są one przeznaczone do zmywania makijażu wodoodpornego;
- szamponu o mocno oczyszczającym działaniu (może być przeciwłupieżowy);
- lakieru do włosów – wystarczy spryskać odbarwione miejsce i przetrzeć chusteczką;
- peelingu do twarzy,
- zmywacza do paznokci – po ten środek sięgaj w ostateczności; lepiej nie stosować go na delikatnej skórze twarzy.
Domowe sposoby na pozbycie się uporczywych plam po farbie do włosów mogą być mniej skuteczne, ale w razie potrzeby warto je wypróbować. Jeśli nie masz pod ręką żadnych wymienionych wyżej kosmetyków, możesz skorzystać z:
- soku z cytryny – działa wybielająco;
- spirytusu salicylowego;
- oleju lub oliwy.
Niezależnie do tego, na co się zdecydujesz, pamiętaj – im szybsza reakcja, tym lepiej. Nieważne, czym zmywasz farbę do włosów ze skóry – jeśli kolor będzie świeży i nie zdąży wyschnąć, jego usunięcie będzie dużo łatwiejsze.
Czy zmywanie farby jest bezpieczne dla włosów? Pamiętaj o pielęgnacji!
Usuwanie farby do włosów, nawet tej zmywalnej lub półtrwałej, może wpływać negatywnie na strukturę włosa. Większość domowych i profesjonalnych sposobów na pozbycie się niechcianego koloru wymaga rozchylenia łusek włosowych i utlenienia pigmentów. To oznacza zwiększenie podatności pasm na uszkodzenia i osłabienie ich, mogą stać się szorstkie i matowe. Zanim zdecydujesz się na którąś z metod, zaopatrz się w kosmetyki regenerujące i wzmacniające: delikatny szampon, odżywkę, maskę i serum lub olejek. Pielęgnacja po dekoloryzacji jest równie ważna jak wybór tego, czym zmyć farbę do włosów, dlatego sprawdź najlepsze maski do włosów farbowanych. Domowe sposoby też mogą zaszkodzić Twoim pasmom, dlatego korzystaj z nich ostrożnie!
Dodaj komentarz