
Jednym z najpopularniejszych zabiegów koloryzujących (i pielęgnacyjnych!) wśród zwolenniczek naturalnego dbania o fryzurę jest hennowanie włosów. Rozdrobnione i wysuszone liście lawsonii bezbronnej, rośliny pochodzącej z terenów Indii, Australii, Ameryki Środkowej i Afryki, od wieków używane są jako barwnik do włosów i skóry. Oprócz pigmentów zawierają wiele cennych witamin, minerałów i substancji odżywczych, które wnikają w głąb pasm, pogrubiając je, odżywiając i wzmacniając.
Henna pozwala zmienić odcień włosów na ciemniejszy, dodać mu rudych refleksów, pogłębić ich naturalny odcień lub go ochłodzić. Hennowanie włosów w domu może wydawać się sporym wyzwaniem, jednak dzięki naszemu poradnikowi poradzisz sobie z tym bez problemu!
Pierwsze hennowanie włosów – jak się przygotować?
Pierwszym (i poniekąd najważniejszym) krokiem podczas przygotowań jest wybór odpowiedniej henny. Niezależnie od tego, czy marzy Ci się hennowanie włosów na jasny brąz, czy zmiana koloru z blond na rudy, pamiętaj o jednej, podstawowej zasadzie: im krótszy skład produktu, tym lepiej. Henna powinna zawierać jedynie lawsonię bezbronną (Lawsonia Inermis / Lawsonia alba), ewentualnie wzbogaconą o dodatek innych naturalnych barwników i ziół takich jak:
Indygo | indygowiec barwierski (Indigofera Tinctoria) – czarny barwnik o niebieskim połysku; |
Amla | Emblica officinalis /Phyllanthaceae emblica – zakwasza hennę, przyciemnia i ochładza jej odcień; |
Cassia | Cassia Obovata – miodowo-złoty barwnik o właściwościach pielęgnacyjnych; |
Zioła o działaniu odżywiającym, wzmacniającym i regenerującym | np. jatropha (Jatropha glandulifera), neem (Azadirachta indica), shikakai (Acacia concinna), brahmi (Bacopa monniera), bhringaraj (Eclipta alba); |
Unikaj kosmetyków z henną zawierających sztuczne pigmenty i dodatki – na pewno nie będą tak bezpieczne dla włosów, jak naturalne produkty.
Drugim krokiem jest wybór koloru. Henna oferuje szeroką paletę blondów, brązów i odcieni rudego, od bardzo jasnych i jaskrawych, po ciemne, stonowane, czekoladowe, a także czerń z rudawymi lub niebieskimi refleksami. Nie pozwala jednak rozjaśnić pasm – jedynie je przyciemnić. Jeśli masz włosy:
- blond lub siwe – możesz uzyskać dowolny kolor z palety, z zastrzeżeniem, że ciemniejsze odcienie wymagają farbowania dwustopniowego (najpierw na jaśniejszy odcień, potem na ciemniejszy);
- brązowe – możesz przyciemnić naturalny kolor, ocieplić go lub ochłodzić, podkreślić go i ożywić;
- ciemnobrązowe i czarne – możesz nadać pasmom rude lub niebieskie refleksy, pogrubić je i zintensyfikować ich naturalny odcień.
Jak hennować włosy w domu?
Choć pierwsze hennowanie włosów może na początku wydawać się skomplikowane, z każdym kolejnym będziesz szybko nabierać wprawy. Przygotuj się na to, że cały proces zajmie trochę czasu (minimum 2 godziny) i może wiązać się z późniejszym gruntownym sprzątaniem łazienki (tak, henna brudzi…). Jak hennować włosy? Oto prosta instrukcja:
- Umyj głowę łagodnym, naturalnym szamponem bez substancji tworzących powłokę na powierzchni włosa (m.in. silikonów i polimerów – blokują one osadzanie się henny na łuskach), a potem odsącz je ręcznikiem z wody.
- Przygotuj hennę: zalej ją wodą w temperaturze 50– 90 st.C (sprawdź instrukcję na opakowaniu – każdy kolor wymaga innej temperatury). Użyj termometru! Proporcje proszku i wody zależą od rodzaju produktu i również są podane na opakowaniu konkretnej farby. Mieszanka powinna mieć konsystencję gęstej śmietany.
- Możesz zmieszać gotową hennę z dodatkami intensyfikującymi jej działanie (np. cytryną) – sprawdź na opakowaniu, co dodać w do danego odcienia.
- Poczekaj, aż henna trochę ostygnie i jeszcze ciepłą nałóż na wilgotne włosy, pokrywając je bardzo dokładnie mieszanką (najlepiej przy użyciu pędzelka) od nasady po same końce. Henna nie może wystygnąć całkiem, w razie potrzeby ogrzej ją w kąpieli wodnej. Pamiętaj o rękawiczkach, bo bardzo skutecznie barwi też skórę.
- Owiń włosy folią spożywczą lub nałóż czepek, a potem dokładnie zawiń głowę ręcznikiem, żeby utrzymać ciepło.
- Trzymaj hennę na włosach 15–120 minut – dokładny czas zależy od koloru i zaleceń producenta.
- Bardzo dokładnie spłucz włosy ciepłą wodą, nie używając żadnych kosmetyków (to bardzo ważne!).
- Nie myj włosów przez minimum 48 godzin. W tym czasie kolor utlenia się, nabierając docelowego odcienia.
- Później myj włosy delikatnymi kosmetykami i pielęgnuj przy użyciu naturalnych olejków.
Jak widać zabieg hennowania włosów jest dość czasochłonny i wymaga sporo wyczucia – dotyczy to przede wszystkim utrzymania odpowiedniej temperatury mieszanki. To jednak niewielka cena za w pełni naturalną, bezpieczną pielęgnację, zdrowe pasma i wspaniały kolor!
Co dodać do henny podczas hennowania?
Jak zostało wspomniane wyżej, do henny można dodać domowe składniki, które zintensyfikują jej działanie. Pierwsze hennowanie włosów warto przeprowadzić, używając samego preparatu, i w zależności od efektu w czasie kolejnych zabiegów eksperymentować z dodatkami. Najlepiej sprawdzają się:
- czarna herbata – przedłuża trwałość odcieni zawierających indygo; maksymalna ilość to 250 ml herbaty zaparzonej z 3–4 torebek, inaczej może przesuszać włosy;
- sól – przedłuża trwałość odcieni zawierających indygo; maksymalna ilość to płaska łyżeczka soli na ok. 80 g proszku, większa może przesuszać pasma;
- sok z cytryny / sok jabłkowy – zakwasza naturalną hennę, dzięki czemu uzyskany odcień jest intensywniejszy, a pasma bardziej błyszczą; nie można dodać go jednak zbyt dużo. Osłabia działanie mieszanek na bazie indygo!
- sok aloesowy – intensywnie nawilża; sprawdza się w przypadku mocno przesuszonych włosów.
Jak dobrać ilość dodatków? Niestety, nie ma na to uniwersalnej recepty, każde włosy mają inne potrzeby. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i testować różne opcje!
Hennowanie włosów kręconych i siwych
A co w przypadku pasm o specjalnych potrzebach, czyli loków i bardzo jasnych kosmyków? Hennowanie włosów kręconych przebiega dokładnie tak samo jak prostych – należy jednak podejść ostrożnie do kwestii częstotliwości powtarzania zabiegu. Loki, zwłaszcza te o delikatnym skręcie, wysokoporowate i zniszczone łatwo ulegają nadmiernemu obciążeniu. Ponieważ henna osiada na łuskach włosa i pogrubia go, może spowodować osłabienie skrętu, a nawet jego całkowite wyprostowanie. Im delikatniejsze kręcone pasma, tym rzadziej powinno się je hennować i tym krócej trzymać na nich hennę.
Z kolei hennowanie siwych włosów na ciemny odcień, podobnie jak jasnych blondów i rozjaśnianych kosmyków, wymaga podzielenia całego procesu na dwie fazy, inaczej uzyskany kolor nie będzie miał oczekiwanej głębi, intensywności i wyjdzie jaśniejszy, niż powinien być. Zwykle producent henny określa, jaki kolor należy zastosować na pierwszym etapie farbowania (zazwyczaj jest to jasny blond lub naturalna, czerwona henna). Na drugim etapie stosuje się kolor docelowy. Samo hennowanie włosów przebiega tak samo jak przy brązowych pasmach.
Czy hennowanie włosów jest dla każdego?
Na dobrą sprawę hennowanie włosów ma tylko jedną wadę, o której należy pamiętać przed zdecydowaniem się na zabieg po raz pierwszy – po jego przeprowadzeniu na długo trzeba pożegnać się z chemicznym rozjaśnianiem pasm i używaniem farb zawierających rozjaśniacze. Ich stosowanie po hennie może się bowiem skończyć… trwałym, zielonym odcieniem na głowie. Poza tym hennowanie ma same zalety – odżywia, wzmacnia, i pogrubia włosy, nadaje im wspaniały połysk, a stosowane regularnie trwale poprawia ich kondycję i zapobiega wypadaniu. Jeśli oprócz tego pamiętasz o używaniu wysokiej jakości kosmetyków do pielęgnacji włosów, będziesz przez długi czas cieszyć się wspaniałą fryzurą!
Dodaj komentarz