Social Media:

IG

Portal beauty | Recenzje | Newsy kosmetyczne

koloryzacja kwasowa 2025

Hit 2025 w salonach fryzjerskich – koloryzacja kwasowa

Koloryzacja kwasowa szturmem podbija rynek usług fryzjerskich – i ciężko się dziwić, bo posiada cały szereg zalet! Jest nie tylko dużo mniej inwazyjna niż klasyczne farbowanie, ale dodatkowo zabezpiecza włosy przed dalszymi uszkodzeniami i przesuszaniem jeszcze w trakcie zabiegu. Sprawdź, dlaczego warto wypróbować ten trend i czy sprawdzi się na Twoich włosach.

Czym jest farba kwasowa do włosów?

Farba kwasowa to produkt do koloryzacji, który posiada kwaśne pH. Dlaczego to ważne? Poziom pH jest niezwykle istotny podczas procesu farbowania – wysokie pH rozchyla łuski włosów, natomiast kwaśne je zamyka. Domknięcie łusek to ważny etap zarówno codziennej pielęgnacji, jak i zabiegów fryzjerskich. W ten sposób włosy stają się wygładzone i bardziej odporne na uszkodzenia, puszenie czy rozdwajanie, a składniki aktywne kosmetyków zostają wewnątrz ich struktury, zapewniając odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Naturalne pH zdrowych włosów waha się pomiędzy 4,5, a 5,5. Produkty kwasowe do włosów muszą mieć zatem pH poniżej 4,5.

Farby kwasowe do włosów – zalety

  • Nie ingerują w strukturę włosów,
  • świetnie sprawdzają się do tonowania, neutralizowania niechcianych refleksów i odświeżenia koloru,
  • nadają włosom zdrowy wygląd, miękkość i blask,
  • domykają łuski włosów, zapewniając wygładzenie,
  • zamykają wewnątrz kosmyków niezbędne substancje nawilżające i wzmacniające,
  • nie osłabiają kondycji włosów,
  • umożliwiają koloryzację ton w ton,
  • nie tworzą widocznych granic pomiędzy odcieniami,
  • nie wywołują modyfikacji naturalnej melaniny,
  • zwykle nie zawierają składników o potencjale drażniącym i uczulającym,
  • pozwalają na eksperymenty kolorystyczne nawet w przypadku zniszczonych włosów, nie powodując dalszych uszkodzeń.

Toner kwasowy czy alkaiczny – który wybrać?

Ponieważ farby o kwaśnym pH nie rozchylają łusek włosów, pigmenty nie penetrują ich struktury tylko pozostają na powierzchni. Nie są zatem w stanie rozjaśnić włosów lub pozostawić bardzo intensywnego i trwałego efektu. Z tego względu farby kwasowe często określane są mianem tonerów kwasowych, a wiele osób zastanawia się, czy wybrać toner kwasowy czy alkaliczny.

Toner alkaiczny ma wyższe pH niż kwasowy, bardziej zbliżone do odczynu klasycznych farb. Dzięki temu zapewnia silniejsze efekty, ponieważ rozchyla i penetruje łuski włosów. Nadaje się zarówno do odświeżania koloru, jak i nadania refleksów czy pokrycia siwych włosów (uwaga: toner nie pokryje ich tak intensywnie, jak farba permanentna). Ponieważ działa intensywniej niż toner kwasowy, może jednak powodować uszkodzenia w strukturze włosów, co wiąże się z osłabieniem ich kondycji. Jeśli więc posiadasz zdrowe włosy lub chcesz pokryć siwe pasma, sięgnij po toner alkaiczny. W przypadku zniszczonych, osłabionych kosmyków lub w momentach, kiedy chcesz jedynie stonować kolor lub pozbyć się niechcianych refleksów, świetnie sprawdzi się toner kwasowy.

Jak przebiega dekoloryzacja kwasowa?

A skoro jesteśmy przy koloryzacji kwasowej, warto wspomnieć również o drugim zabiegu, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności w salonach fryzjerskich. Dekoloryzacja kwasowa polega na usunięciu pigmentu wprowadzonego do włosów podczas koloryzacji i na rozjaśnieniu włosów z użyciem produktów o niskim pH. Umożliwia wyrównanie koloru oraz tonowanie, a sam proces jest delikatny dla włosów i pozwala zachować ich zdrowy, lśniący wygląd. Podobnie jak w przypadku kwasowej koloryzacji, odczyn pozwala na domknięcie łusek włosów, wygładzenie ich struktury i zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadmierną utratą wilgoci. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku włosów osłabionych, z tendencją do przesuszania, puszenia, rozdwajania lub kruszenia.

TOP