
Czy na L4 można iść do fryzjera?
Czy w trakcie zwolnienia lekarskiego można odwiedzić salon fryzjerski? Mogłoby się wydawać, że to proste pytanie, na które da się jednoznacznie odpowiedzieć. Niestety, polskie prawodawstwo nie udziela w tej kwestii konkretnych wskazówek, w efekcie czego osoby przebywające na L4 często nie wiedzą, gdzie mogą się udać i co wolno im robić w czasie choroby i rekonwalescencji. Mimo wszystko postaramy się odpowiedzieć na to pytanie tak dokładnie, jak jest to możliwe. W tym celu najpierw trzeba jednak wyjaśnić kilka podstawowych zagadnień związanych z tematem zwolnień lekarskich w Polsce i omówić, czego nie można robić na L4.
Rodzaje zwolnień lekarskich w Polsce
W Polsce lekarze wystawiający zwolnienia lekarskie posługują się systemem kodów literowych oznaczających okoliczności wpływające na wysokość wypłaconego zasiłku chorobowego oraz kodów cyfrowych, które oznaczają, jakim zaleceniom podlega chory podczas danego zwolnienia lekarskiego. Rozważając kwestię tego, czy na L4 można iść do fryzjera, musimy skupić się właśnie na tym drugim rozróżnieniu. W Polsce występują dwa rodzaje zwolnień lekarskich (oznaczone kodami 1 i 2). Podzielone zostały ze względu na zastosowane wobec chorego zalecenia:
KOD 1 (L4 „leżące”) | Chory powinien pozostać w domu – dozwolone jest wychodzenie tylko w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych i w sytuacjach awaryjnych. |
KOD 2 (L4 „chodzące”) | Dozwolone jest wychodzenie z domu w ograniczonym zakresie. |
Biorąc pod uwagę powyższy podział, zastanówmy się teraz, jakie działania i aktywności są dopuszczalne podczas poszczególnych zwolnień.
Czego nie można robić na L4 „leżącym” (kod 1), a co można? W czasie tego zwolnienia możesz jedynie:
- zrobić zakupy spożywcze,
- zrobić zakupy w aptece,
- udać się do lekarza.
Jak widać, w przypadku takiego zwolnienia nie można sobie pozwolić na zbyt wiele. Zwolnienie lekarskie jest wystawiane po to, żeby pacjent jak najszybciej wracał do zdrowia, zatem jeżeli lekarz zaleci pozostanie w domu i leżenie w łóżku, to należy wstrzymać się od wszelkich działań, które potencjalnie mogą wydłużyć rekonwalescencję.
Czego nie można robić na L4 „chodzącym” (kod 2), a co można? W czasie zwolnienia drugiego typu wolno Ci:
- zrobić zakupy w sklepie spożywczym i w aptece,
- odwiedzić lekarza i rehabilitanta,
- wyjść na krótki spacer, pod warunkiem że nie pogorszy on stanu zdrowia.
Takie zwolnienie bardzo często dotyczy urazów, złamań czy problemów natury psychicznej. W tego typu sytuacjach chory nie musi leżeć w łóżku i może normalnie funkcjonować w takim stopniu, w jakim pozwala mu na to jego dolegliwość. Co za tym idzie, dopuszczalne jest wtedy wyjście z domu w celach rekreacyjnych, ale ma to być przede wszystkim umiarkowana aktywność (np. spacer), która może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.
Czy na L4 można iść do fryzjera zgodnie z prawem?
W takim razie czy na L4 można iść do fryzjera, a dokładniej na „spacer” do salonu fryzjerskiego, żeby skorzystać z jego usług? W przypadku każdego zwolnienia lekarskiego powinno się raczej wychodzić z domu tylko w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia. Czy wizyta u fryzjera do nich należy? Wiele osób może odpowiedzieć, że tak, ponieważ dbanie o siebie i swój wygląd to element troski o dobre samopoczucie i stan psychiczny. Powszechnie przyjmuje się, że jeśli odwiedziny w salonie fryzjerskim nie wpłyną na pogorszenie stanu zdrowia, wtenczas są dopuszczalne – oczywiście w przypadku L4 z kodem 2.
Żeby rozstrzygnąć tę kwestię ostatecznie, wysłaliśmy zapytanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych… i również nie udzielono nam jednoznacznej odpowiedzi. Uzyskaliśmy jedynie informację, że w sprawach indywidualnych to ZUS rozstrzyga prawo do zasiłku i w razie wątpliwości można złożyć pismo do placówki ZUS z prośbą o interpretację danego przypadku.
W czasie L4 zadbaj o siebie w domu!
Prawodawstwo w Polsce nie reguluje jednoznacznie i wprost kwestii tego, czy na L4 można iść do fryzjera. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że nie naruszysz warunków zwolnienia lekarskiego, zrezygnuj z wizyty w salonie w tym czasie – zwłaszcza że o włosy możesz również zadbać skutecznie w domu! Na czas choroby zaopatrz się w produkty przeznaczone do świadomej pielęgnacji pasm: odpowiedni szampon, odżywkę, maskę, pomyśl o olejowaniu kosmyków naturalnymi olejkami lub regularnym przeprowadzaniu kuracji regenerujących i wzmacniających. Możesz nawet wykonać samodzielne farbowanie lub tonowanie włosów! Codzienna pielęgnacja stanie się wtedy uzupełnieniem rekonwalescencji, a wizyta u fryzjera może poczekać.
Dodaj komentarz